A Nyugat nem tűri a gazdasági semlegességet, szerintük Orbán Putyinnal flörtöl, a NATO-t hanyagolja

2024. október 30. 22:25

A NATO-szövetségesek jelezték nemtetszésüket: a magyar geopolitikai irányt szakításnak érzik a nyugati orientációval.

2024. október 30. 22:25

Nyitókép: Orbán Viktor grúziai hivatalos látogatásra érkezik Tbiliszibe 2024. október 29-én  /  fotó: Vano SHLAMOV / AFP

 

Mint írtunk róla, a NATO-szövetséges tagállamok Magyarországra akkreditált nagykövetei és katonai attaséi szerdán az Egyesült Államok magyarországi nagykövetségén találkoztak, hogy megvitassák a magyar kormány „gazdasági semlegesség”-politikájának biztonsági vonatkozásait. 

A Politico terjedelmes cikkben foglalkozik az üggyel, miután úgy értesült, hogy 

a találkozóra, bár meghívták őket oda, a magyar kormány képviselői nem mentek el. 

A szövetséges államok képviselői az orosz és a kínai kapcsolatról szerették volna kérdezni őket.

Az uniós lap ezt a helyzetet úgy értékelte, hogy „a NATO Magyarországgal kapcsolatos frusztrációja elérte a forrpontot” – a katonai szövetség nehezményezi, hogy míg a magyar kormány saját szövetségeseivel nem ül le vitás kérdéseket megtárgyalni, addig a szövetség ellenfeleivel igen. 

A Politico megemlíti, hogy eközben Szijjártó Péter csütörtökön egy belarusz rendezvényen, a minszki biztonsági konferencián fog felszólalni Szergej Lavrov orosz és Basszám Szabbagh szíriai külügyminiszter társaságában.

Emellett idézik Orbán Viktort, aki 25 évvel ezelőtt miniszterelnökként bevezette Magyarországot a NATO-szövetségbe, de ma már a gazdasági semlegesség koncepcióját hangoztatva 

arról beszél, hogy el kell mozdulni a hagyományos nyugati elkötelezettségtől, 

és „meg kell őrizni a kapcsolatokat kelet és nyugat felé is”.

Ez az álláspont Magyarországot egy problémás szövetségessé teszi a NATO-n és az EU-n belül, hiszen a Nyugat segíti akarja Ukrajnát, és szankcionálni akarja Oroszországot háborús agressziója miatt. Magyarország támogatás helyett gátolja az EU törekvését, hogy utófinanszírozza a tagállamok Ukrajnába irányuló fegyverszállításait, és akadályozza, hogy a nyugaton lefoglalt orosz vagyontárgyak értékét Ukrajna pénzügyi segítésére használják fel.

A cikk további részében a szerző felsorolja azokat a magyar diplomáciai lépéseket, amelyek szerinte aláásták az EU és a NATO geopolitikai erőfeszítésit, céljait. 

Egyebek mellett Orbán júliusban Moszkvába utazott, és 

találkozott Putyinnal annak ellenére, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki ellene

 – ráadásul az EU-t felháborította, hogy Orbán az uniós soros elnök Magyarország vezetőjeként az EU képviselőjeként tüntette fel magát, miközben erre nem volt felhatalmazása.

Aztán a hét elején Tbilisziben gratulált a grúz kormányfőnek az újraválasztáshoz, miközben más uniós országok megfigyelői választási visszaélésekről, csalásról számoltak be. 

A Politico szerint a szövetségesek körében 

egyre nagyobb az aggodalom, hogy Orbán keleti törekvései megbízhatatlan partnerré változtatják Magyarországot: 

különleges kapcsolata van Moszkvával, és Kínában is lobbizik azért, hogy még több autógyárat építsen hazájában.

David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete szerint az új magyar stratégiának, a „gazdasági semlegesség" politikájának, valamint a Moszkvától és Pekingtől való növekvő magyar függőségnek „biztonsági vonatkozásai vannak az Egyesült Államok és az euroatlanti érdekek szempontjából”.

A cikk emlékeztet: 

nincs mechanizmus arra, hogyan lehetne Magyarországot kiszorítani a NATO-ból, 

a világ legnagyobb védelmi szövetségéből, amely a Nyugat legérzékenyebb katonai titkait kezeli. Ezzel kapcsolatos a szövetség aggodalma: minden tagállam hozzáfér a titkos iratokhoz, a katonai hírszerzési dokumentumokhoz, így Magyarország is, és ha egy adott ponton a magyar és az orosz álláspontok nagyon hasonlóakká válnak, felmerülhet majd a kérdés: a magyar fél megoszt-e NATO-titkot az oroszokkal.

A NATO további sérelmei: Magyarország kiharcolt magának egy mentességet az alól, hogy részt vegyen a NATO Ukrajnának katonai segélyt és kiképzést nyújtó missziójában. A magyar kormány tavaly halogatta Svédország NATO-csatlakozási kérelmének ratifikációját, majd hónapokig húzta Mark Rutte NATO-főtitkár beiktatását.

Ugyanakkor a Politico-nak nyilatkozó NATO-tisztviselők 

elismerik, hogy Magyarország továbbra is teljesíti vállalt NATO-beli kötelezettségeit, 

katonákkal részt vesz a szövetség koszovói missziójában, és egy NATO-parancsnokságnak is otthont ad. 

Az uniós lap befejezésként emlékeztet, hogy Magyarország NATO-csatlakozását Orbán Viktor írta alá kormányfőként. Ünnepi beszédében Orbán elítélte azt a „természetellenes viszonyt”, amely hazáját függőségben tartotta Moszkvától, és 

még egyszer üdvözölte, hogy a „megszálló hatalom” 1991-ben kivonta csapatait Magyarországról. 

Mindannyian érezhetjük, a legközvetlenebbül, azt a valódi biztonságot, amelyet a NATO-tagság jelent” – fogalmazott 1999-ben a miniszterelnök.

Ezt is ajánljuk a témában

--

Összesen 109 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2024. október 31. 11:37 Szerkesztve
"a magyar kormány saját szövetségeseivel nem ül le vitás kérdéseket megtárgyalni, addig a szövetség ellenfeleivel igen" Orbán Viktor mindenkivel tárgyalt, akivel lehetett. Kezdte Zelenszkij ukrán elnökkel, amit általában elfelejtenek. Aztán letette a jelentést Brüsszel asztalára, próbálta folytatni a párbeszédet Brüsszellel és az európai unió tagállamainak képviselőivel, akikkel nem lehetett. Sajnos ez a fajta nyitottság, tárgyalókészség és konstruktív hozzáállás már csak az úgynevezett kinevezett "ellenfelek"-nél van meg. Máshol, az úgynevezett Nyugaton már csak diktátumokban tudnak gondolkodni, párbeszédben nem. Ami nem csak ebben, hanem minden területen megnyilvánul. A magyar belügyekbe vagy gazdaságpolitika alakításába meg nincs beleszólása a hazánkba akkreditált külföldi államok képviselőinek. Azt nem velük kell megvitatnia a magyar kormánynak.
dagovo
2024. október 31. 11:31
"a szövetség ellenfeleivel igen" Milyen ellenfeleivel? A NATO egy védelmi szövetség, aminek azok az ellenfelei, akik megtámadnak egy NATO-tagállamot. Történt ilyen? Oroszország vagy Kína megtámadott egyetlen NATO-tagállamot is? Oroszország egy NATO-n kívüli országot támadott meg, ami felé nincs kötelezettsége a szövetségnek vagy annak tagállamainak. Miről beszélünk? A NATO-nak jelenleg legfeljebb csak azok az ellenfelei, akiket maga jelöl ki annak. Megszegve vele a védelmi jellegét és rendeltetését. A Nyugat vagy egyes nyugati államok politikája nem azonos a NATO-val, aminek szintén tagjai. Mert az egy védelmi szövetség, kizárólag ezzel a céllal jött létre. Nem a közös, kollektív ellenfél vagy ellenség gyártásának mechanizmusa és más tagállamokra erőltetése a feladata, ami nem következik a katonai védelmi szövetség létrejöttének céljából, amihez a tagállamok csatlakoztak.
dagovo
2024. október 31. 11:29
"Orbán elítélte azt a „természetellenes viszonyt”, amely hazáját függőségben tartotta Moszkvától" Most is elítéli azt a „természetellenes viszonyt”, ha Washington vagy Brüsszel akarna minket politikai vagy gazdasági függőségben tartani. Mert az ugyanaz, mint amit annak idején Moszkva tett. Semmiben sem különbözik attól. Ezt ma nem Moszkva erőlteti, hanem az úgynevezett mai szövetségeseink. Akikhez pont azért csatlakoztunk, mert nem akarunk efféle függőségben élni, hanem megőrizni a szabadságunk és szuverenitásunk. Amit ma már nem Moszkvától kell félteni.
istvanpeter
2024. október 31. 10:28
Így működik a liberális önkény diktatúrája. A globalista háttérhatalmi maffia már jóval korábban elhatározta, hogy Oroszországot kiiktatja a nagyhatalmak sorából sőt, még magukat az orosz etnikumú embereket is kegyetlenül üldözni fogják. Válaszként az oroszok megindították a felszabadító preventív hadműveleteket noha, ezzel az agresszor címkét is magára ragasztotta.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!