Gyülekeznek a viharfelhők a német gazdaság felett

2024. szeptember 27. 11:39

Közeleg a recesszió a szakértők szerint.

2024. szeptember 27. 11:39

Nyitókép: Getty Images /fhm

 

Az Ifo német gazdaságkutató intézet felmérése szerint az üzleti hangulat szeptemberben már a negyedik egymást követő hónapban romlott, a visszaesés pedig a vártnál is nagyobb mértékű volt.

Az üzleti tevékenység hét hónapja a leggyorsabb ütemben zsugorodott.

Az enyhülő infláció ellenére a fogyasztói kereslet továbbra is gyenge, a magas energiaköltségek, a gyenge ipari teljesítmény és az emelkedő kamatlábak miatt. 

Németország gazdasága a vezető gazdasági intézetek szerint 2024-ben várhatóan további 0,1 százalékkal zsugorodik, a tavalyi 0,3 százalékos csökkenést követően.

Ezt is ajánljuk a témában

Ez a következő évekre vonatkozó kilátásokat is rontja, a szakértők szerint a gazdaság jövőre csak 0,8 százalékkal fog növekedni, szemben a korábbi 1,4 százalékos előrejelzéssel. A 2026-os növekedés várhatóan szintén mindössze 1,3 százalékos lesz.

A gazdaság stagnálása mellett tovább növekedett az ország adósságállománya is. A német statisztikai hivatal által közzétett adatai szerint

az ország adóssága 2023 végére új rekordot ért el, és immár 2,46 ezermilliárd euró,

ez 77 milliárd euróval több, mint 2022-ben.

Az adósság növekedését elsősorban az emelkedő energiaköltségek és a rekordszintű szociális jóléti kiadások okozták. A szakértők szerint ez a „tökéletes recept” a recesszióhoz, de a legjobb esetben is csak stagnálás várható a német gazdaságban a következő években. 

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gubbio
2024. szeptember 27. 13:13
Nem baj. Nem lehet olcsó a német adófizetők pénzén az ingyenélő bevándorlókat és az ukrán háborút finanszírozni.
Sapientisat
2024. szeptember 27. 12:50
Ilyen az, amikor a szakpolitika helyére belép az ideológia - a gender, a migráns simogatás, az orosz gyűlölet, az ukrán fegyverkezés. Ahelyett, hogy szakemberek szigorú szakmai érvek mentén döntenének, mindenféle jött-ment "másfél tánciskolás - 3 diplomás gender szakos" SZAKÉRTŐK ülnek be vezető pozíciókba - vagyis pontosabban kilóra megvéve ültetik be dörzsölt emberek ezeket - és ilyen baromságokat döntenek, országok sorsát döntik el évtizedekre, amiknek súlyos következményei lesznek. Mi éltünk a kommunizmusban, pontosan tudjuk, hogy ez az egész hova vezet...
Agricola
2024. szeptember 27. 12:26
A körülmények hatalma a vágyaknak határt szab más országokban is nemcsak Magyarországon. Az orosz-ukrán háború még mindig rányomja a bélyegét az európai gazdaságokra, ahogy a versenyképességi problémák és a magas energiaárak is hatással vannak rájuk. Emmanuel Macron francia elnök erről egy 2022 október eleji, párizsi konferencián beszélt. A francia elnök szerint az Oroszországot szankcionáló országok „szabadságharcosok”, de megoszlanak fogyasztókra és termelőkre, ami a fosszilis energiahordozókat illeti. „A mély barátság jegyében üzenjük az amerikaiaknak és a norvégoknak: nagyszerűek vagytok, elláttok minket energiahordozókkal, de az nem fog sokáig menni, hogy saját, belső piacotokhoz képest négyszeres áron kínáljátok ezt. A barátság nem ezt jelenti”. Az Egyesült Államok olyan helyzetben van, hogy az energiahordozókhoz gazdasága sokkal olcsóbban hozzáfér, mint az európai gazdaság. Ez óriási versenyelőnyt jelent az Egyesült Államok számára.
orokkuruc-2
2024. szeptember 27. 12:24
mindent IS megtettek érte!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!