A német baloldal állami milliárdokkal „ársapkázná” a döner kebabot
A népszerű török étel ára mostanra az ország megélhetési válságának szimbólumává vált.
Olyan szintre jutott a bevándorlás, hogy már az se tiszta, hogy mi a török és mi a német.
Nyitókép: Mesut Zeyrek/Anadolu Agency via Getty Images
Az EU arra kényszerítheti Ankarát és Berlint, hogy vessenek véget a Németországban rendkívül népszerű török eredetű étel, a döner kebab státuszáról szóló, régóta húzódó vitájuknak – írta a The Economist.
Az Európai Bizottság hat hónapot adott a két országnak, hogy kompromisszumra jussanak, vagy döntsenek a kebab sorsáról – írta a lap.
A döner kebab körüli vita két évvel ezelőtt kezdődött, amikor Ankara kérvényezte az EU-nál, hogy az ételt török specialitásként jegyezzék be, ahhoz hasonlóan, mint az olasz nápolyi pizzát vagy a spanyol Jamon Serrano sonkát.
Bár Törökország nem tagja az EU-nak, a tömbnek van egy garantált hagyományos különleges termékek (HKT) elnevezésű rendszere, amely lehetővé teszi a tagállamok vagy harmadik országok számára, hogy kérelmezzék a hagyományos élelmiszer-alapanyagok oltalmát.
A státusz elnyerése esetén a dönert az egész EU-ban az Ankara által meghatározott előírások alapján kellene elkészíteni.
Németország azonban, ahol a török bevándorlók által az 1970-es években bevezetett döner kebab óriási népszerűségre tett szert, ellenezte a kérelem bizonyos részleteit, például a húsfajtákra és egyéb összetevőkre vonatkozó előírásokat. A nyár folyamán többször is azzal érvelt, hogy
a HKT-státusz megadása hatással lenne a helyi hústermelésre, és potenciálisan megdrágítaná az ételek árát.
Áprilisban Brüsszel ennek ellenére előzetes megállapodást adott ki a HKT-státusz bejegyzéséről.
A hírek szerint az Európai Bizottsághoz összesen 11 kifogás érkezett a török pályázattal szemben. A Bizottság az eredeti tervek szerint szeptember 24-ig döntött volna arról, hogy ezek megalapozottak-e, de eddig hivatalosan még nem jelentette be a döntését.
Ha Brüsszel jogosnak találja a panaszokat, akkor hat hónapot ad Berlin és Ankara számára, hogy rendezzék nézeteltéréseiket. Amennyiben ez nem sikerülne, a Bizottság maga dönthet Törökország pályázatáról.
Németország török származású élelmiszerügyi és mezőgazdasági minisztere, Cem Özdemir korábban azzal érvelt a döntés ellen, hogy a lépés „kézzelfogható gazdasági hatással járó beavatkozást jelentene a német piacra”.
A kebab Németországhoz tartozik.
Mindenki úgy készíthet és ehet kebabot, ahogyan akar. Nincs szükség arra, hogy ebben a kérdésben utasításokat kapjunk Ankarától”
– jelentette ki az X-en közzétett bejegyzésében.
Eközben az isztambuli Nemzetközi Döner Szövetség azzal érvelt, hogy a döner Törökország kulináris örökségének fontos részét képezi, és török szabályok szerint kell elkészíteni.
Ezt is ajánljuk a témában
A népszerű török étel ára mostanra az ország megélhetési válságának szimbólumává vált.
***