Zelenszkij rendkívüli beszédet tartott: meglepő üzenetet küldött a magyaroknak
Az új ukrán külügyminiszter viszont csak a fegyverekről hajlandó beszélni.
A nyugati tisztviselők azt szorgalmazzák, hogy Kijev végre fogalmazzon meg a reális háborús célokat – írja a Wall Street Journal.
Nyitókép: Mark Schiefelbein / POOL / AFP
Mióta az orosz hadsereg megtámadta Ukrajnát, az ukrán vezetők ragaszkodtak hozzá, hogy csak akkor ülnek le tárgyalni, ha az oroszokat kiüldözték az ország keleti részéből.
Most azonban Oroszország fokozatosan nyomul előre, a nyugati támogatás lanyhul, és a WSJ-nek nyilatkozó diplomaták szerint itt az ideje, hogy Ukrajna „realisztikus tervvel” álljon elő.
A Nyugat még mindig támogatja a Volodimir Zelenszkij által hirdetett tervet, hogy Ukrajna szerezze vissza az oroszok által elfoglalt területeket, azonban egyre több tisztviselő szeretne egy pragmatikusabb ukrán hozzáállást a háborús célokkal kapcsolatban. Az amerikai lapnak nyilatkozó diplomaták szerint egy megvalósíthatóbb ukrán stratégia segítene a nyugati politikusoknak meggyőzni a választókat arról, hogy fontos Ukrajna támogatása.
Ezt is ajánljuk a témában
Az új ukrán külügyminiszter viszont csak a fegyverekről hajlandó beszélni.
A Wall Street Journal cikke felhívja a figyelmet, hogy szerdán az amerikai és a brit külügyminiszter is Kijevbe látogatott, és az ukrán fővárosban az elmúlt hetekben egymásnak adták a kilincset a diplomaták. A tisztviselők szerint a Nyugat azt szeretné, ha Ukrajna szembenézne a katonai realitásokkal.
Magas rangú európai tisztviselők szerint a nyugati vezetők Kijevnek azt mondták:
az ukrán győzelemhez a Nyugatnak több százmilliárd dollár értékű támogatást kellene nyújtania, amire reálisan sem Washington, sem Európa nem képes.
John Kirby, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője azt mondta, hogy Antony Blinken szerdai látogatása nem arról szólt, hogy Ukrajnát tárgyalásokra kényszerítsék. „Természetesen a tárgyalásos végkifejlet a legvalószínűbb eredmény, de hogy ez mikor történik meg, és milyen feltételek és körülmények között, az Zelenszkij elnökön múlik” – ismételte sokadszorra az amerikai álláspontot.
Mindkét oldal jelezte, hogy nyitott a tárgyalásra, de mindkét oldalnak mások a feltételei. Ukrajna ragaszkodik ahhoz, hogy az orosz csapatoknak ki kell vonulniuk Ukrajnából, mielőtt tárgyalóasztalhoz ülnének. Kreml pedig azt követeli, hogy Ukrajna mondjon le az elfoglalt területekről, valamint felejtse el NATO csatlakozást.
Volodimir Zelenszkij hamarosan az Egyesült Államokba utazik, és kijelentette, hogy mind Donald Trumppal, mind pedig Kamala Harrisszel találkozni szeretne. A nyugati diplomaták továbbra is azt mondják, hogy az amerikai elnökválasztás kritikus abból a szempontból, hogy Ukrajna rövid távon mekkora amerikai segítségre számíthat. Ugyanakkor kevesen gondolják, hogy a nyugati támogatás a jelenlegi szinten folytatódhat a következő években.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ukrán elnök először Joe Bidennel tárgyal a tervről.