Döbbenetes beismerés: elszólta magát a miniszterelnök, a szélrózsa minden irányából érkeznek zsoldosok Ukrajnába
Oroszország újabb ellenséges országot vehet fel a listájára.
Veszélyeztetnénk az „Ukrajna-párti konszenzust”, az a baj.
Nyitókép: ALEX HALADA / APA-PictureDesk / APA-PictureDesk via AFP
Megijedt az Euractiv attól, hogy a közelgő, szeptember végén esedékes osztrák választásokat megnyerheti az egyébként évek óta az osztrák közvélemény-kutatások élén álló Osztrák Szabadságpárt (FPÖ), amely a Patrióták Európáért EP-frakcióban a Fidesz szövetségese. „Míg más keményvonalas nacionalisták, akik ma európai kormányokat vezetnek, mérsékeltebb utat választottak, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) vezetje, Herbert Kickl szorosan Orbánhoz igazította a pártját” – írja a lap.
Úgy látják: ha Ausztriában kormányra kerül az FPÖ, az „súlyosbítaná Európa nehézségeit” abban, hogy egységes maradjon az Ukrajnába irányuló fegyverszállításban, és „az olyan kalandok ellenzésében, mint Orbán múlt havi moszkvai látogatása”.
Kickl Ursula von der Leyent korábban „háborús uszítónak” nevezte, és Orbánnal közösen áll ki a békéért Ukrajna és Oroszország között. Hozzájuk társul Ukrajna ügyében Szlovákia, amely szintén arrafelé terelné keleti szomszédunkat, hogy „vergődjön zöldágra Oroszországgal”, és már nem szállít fegyversegélyt – igaz, nem is lépett be a Patrióták közé.
Az Euractiv leírja Ausztriáról, hogy mivel semleges, nem küld fegyvert Ukrajnának, földgázának többségét Oroszországtól veszi, s a Raiffeisen Bank oroszországi bizniszeivel már így is „megriasztotta Washingtont”.
A lapnak nyilatkozó szakértő szerint pedig FPÖ-s kormány esetén az EU-nak még nehezebb lesz szankciókat elfogadnia, nem marad egyedül a szankciós vétóival Orbán Viktor.
Az FPÖ odahaza azzal kampányol, hogy ők „az egyetlen olyan párt, amely komolyan veszi Ausztria alkotmányba foglalt semlegességét”. A lap beszámol róla: Ausztriában sokan gondolják, hogy a biztonságukat az garantálja, ha nem provokálják az Oroszországhoz hasonló nagyhatalmakat, s a választók egyértelmű többsége továbbra is a semlegességet támogatja. Ez a politika egyelőre 27 százaléknyi szavazót ér az FPÖ-nek, azaz a kormányzáshoz koalíciós partnerre lesz szükségük. A jelenlegi osztrák belpolitikai helyzetben leginkább az Osztrák Néppárt (ÖVP) jöhet szóba, amelynek vezetője, Karl Nehammer kancellár a Herbert Kickl FPÖ-vezérrel való együttműködést ugyan kizárta – de a Szabadságpárttal mint olyannal kötendő koalíciót nem.