Deutsche Welle: Scholzéknak alaposan fel kell kötniük a gatyát

2024. augusztus 30. 17:31

Beszállt az AfD miatti aggódókórusba a német közmédia is.

2024. augusztus 30. 17:31

Nyitókép: PATRICK PLEUL / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP

A németországi jobboldali AfD megnyerheti a keleti tartományi választásokat, veszélyeztetve ezzel Olaf Scholz kancellár kormány koalícióját – írta a Deutsche Welle.

A portál szerint minden oka megvan ahhoz, hogy magabiztos legyen a német politika egyik „legveszélyesebb” embere: Björn Höcke, az Alternatíva Németországért (AfD) thüringiai csoportjának vezetője.

Höcke pártja hónapok óta kényelmesen vezeti a közvélemény-kutatásokat Türingiában. Az itteni és a szomszédos Szászországban már csak napok vannak hátra a szeptember 1-jei választásokig, és az AfD mindkettőt megnyerheti.

A balközép Szociáldemokrata Párt (SPD) a közvélemény-kutatások szerint Szászországban és Türingiában is 5 százalék körül mozog. Ez késhegyre menő küzdelem – az 5 százalék a tartományi parlamenti küszöb – , ha az SPD nem tudja átlépni, Scholznak komoly kérdésekkel kell szembenéznie a 2025 őszén esedékes országos választások előtt.

„Scholz nagy sikereket ért el a 2021-es kelet-németországi választásokon” – mondta a DW-nek Hans Vorländer, a Drezdai Műszaki Egyetem politológusa.

Ha most nem sikerül bejutniuk a parlamentekbe (...) biztos vagyok benne, hogy az SPD-n belül meg fogják kérdőjelezni Scholz vezetői képességét és a következő kancellárjelöltségét is”.

Türingiában a legutóbbi felmérések szerint az AfD 30 százalék körüli eredményt érhet el, jóval megelőzve a jobbközép kereszténydemokratákat (CDU), akik 21 százalékon állnak. A szomszédos Szászországban a CDU valamivel jobban áll, és 30 százalékon áll az AfD-vel szemben.

Ezt is ajánljuk a témában

A BSW lenne a megmentő?

Bár Kelet-Németországot gyakran homogén régiónak tekintik, a tartományok között jelentős politikai különbségek vannak. Míg Türingiát az elmúlt évtizedben a szocialista Baloldali Párt kormányozta Bodo Ramelow tartományi miniszterelnök vezetésével, addig Szászországot 2017 óta a jobbközép Kereszténydemokrata Unió (CDU) irányítja Michael Kretschmer vezetésével. 

E két politikus helyzete a jelenlegi választási kampányban aligha lehetne távolabb egymástól. Kretschmer CDU-ja egyes felmérések szerint nemrég visszavette a vezetést az AfD-től, míg Ramelow ideje a hivatalban szinte biztos, hogy véget ért. A Baloldali Párt támogatottsága a 2019-es legutóbbi választás óta a felére csökkent, és most 15 százalékon sínylődik, a jelenlegi baloldali koalíciós partnerek, az SPD és a Zöldek jövő héten teljesen kizsigerelhetik – írta a DW. 

Ez azt jelenti, hogy mindkét államban az egyetlen lehetséges koalíció, amely távol tartja az AfD-t a hatalomtól, a CDU és a Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) szövetségének tűnik.

Ez bizarr partnerség lenne: Az előbbi egy centrista párt, amely szereti magát a stabilitás, a hagyományok és a konzervativizmus sziklájának beállítani, az utóbbi pedig egy alig egyéves, feltörekvő alakulat, amelyet egy a rendszerellenes retorikában tehetséges egykori baloldali vezet.

Sahra Wagenknecht, aki tavaly hagyta ott az egykor általa vezetett Baloldali Pártot, rendkívül népszerűvé vált Kelet-Németországban. 

Sahra Wagenknecht kultikus figura Kelet-Németországban. Autokratikusan vezeti a pártot, és ő áll a tekintély és a vezetés utáni vágyakozás középpontjában keleten”

–fogalmazott Vorländer.

A CDU egyes tagjai számára valószínűleg nehezen lesz emészthető egy szövetség a BSW-vel, amely Thüringiában közel 20 százalékon áll, Szászországban pedig 10 százalék feletti eredményt érhet el. Wagenknecht már most olyan követeléseket fogalmaz meg, amelyeket a CDU számára nehéz lesz elfogadni. Például azt, hogy utasítsa el az amerikai közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták németországi telepítését. 

Vorländer szerint az ilyen kijelentések népszerűek Kelet-Németországban.

Kelet-Németországban sokan az NDK idejéből örökölték a NATO-val szembeni szkepticizmust és elutasítást”

– mondta. „Vannak Amerika-ellenes attitűdök, és még mindig vannak ellenállási reflexek mindennel szemben, ami nyugatról jön” – tette hozzá. 

Ezeket az attitűdöket mind az AfD, mind a BSW jól kitudta használni az ukrajnai háborúval kapcsolatban, de a biztonság és a migráció területén is hasonló álláspontot képvisel a két párt annak ellenére, hogy az egyiket „szélsőjobboldalinak”, a másikat pedig „szélsőbaloldalinak” bélyegzi folyamatosan a Deutsche Welle, és az portál által megszólaltatott szakértők is.

Ennek ellenére a két párt már korábban kifejezte, hogy semmiképpen sem fognak együttműködni egymással. 

A helyzet mindenesetre kétségbeejtő Scholz SPD-je számára, különösen azért, mert három héttel később egy másik keleti tartományban, Brandenburgban is választásokat tartanak. Itt is az AfD vezet a közvélemény-kutatásokban, az SPD és a CDU pedig a második helyért verseng.

A DW szerint azonban Scholz koalíciós partnereinek lehet a legtöbb félnivalójuk ettől a három választástó. A Zöldek, akik eddig mindhárom tartományban kormányon voltak, valószínűleg elveszítik befolyásukat, míg a neoliberális Szabad Demokraták (FDP) keleten a teljes megsemmisüléssel néznek szembe. 

Ez nem sok jót ígér Scholz amúgy is töredezett koalíciójának

 – véli a DW. 

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csigorin
2024. augusztus 31. 00:21
magukat kene felkotniuk
Csubszi
2024. augusztus 30. 21:40
Ügynök Mutti behozta a kommunizmust a nyugatra, most a kelet szabadítja fel a nyugatot az ótvar kommunizmustól!
Csubszi
2024. augusztus 30. 21:37
Ennek bugyija van, nem gatyája!
ujelet-mgtsz
2024. augusztus 30. 19:44
Most azt hirdetik hogy egy atomháború is jobb, mint az AFD.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!