Ámulnak a szlovákok: zseniálisan mozogta ki Magyarország az olajszankciókat
A Mol bejelentette: már a fehérorosz-ukrán határon átveszik az orosz kőolaj tulajdonjogát, így biztosítani tudják a folyamatos szállítást a Barátság kőolajvezetéken.
A biztonságpolitikai szakértő úgy véli, az ukránok ezzel talán elérték, hogy az oroszok kénytelenek legyenek Ukrajnából ide átcsoportosítani komolyabb erőket.
Nyitókép: Russian Ministry of Defense / Ha / ANADOLU / Anadolu via AFP
„Sokan azt mondják, az ukránok kurszki offenziája mekkora megaláztatás, mekkora szégyen az oroszoknak, ezzel egyet is ért, de a focit gólra játsszák, minden ilyen támadásnak csak akkor van értelme, amennyiben az elősegíti az ukrán hadvezetés céljait” – jelentette ki Robert C. Castel az Ultrahang legújabb adásában. A biztonságpolitikai szakértőnek még nincs kialakult véleménye arról, hogy ez egy sikeres elterelő hadművelet volt, amellyel egy aduhoz jutottak a későbbi, Oroszországgal folytatandó tárgyalásra vagy egy teljesen felesleges erőpazarlás. Később derül ki, hogy képesek lesznek-e ezt a műveleti sikert stratégiai előnnyé átalakítani.
Castel azzal folytatta, hogy nem a csatákat, a hadjáratokat kell megnyerni, hanem a háborút.
A focis hasonlatra visszatérve azt mondta, ez az akció lehet gól, kapufa vagy öngól. Akkor számít gólnak, ha sikerül az elfoglalt területeket megtartani, a támadást elmélyíteni, esetleg elfoglalni a kurszki atomerőművet. Kapufa akkor, ha döntetlenre jön ki a dolog, és megtartanak néhány négyzetkilométert, de kérdés, hogy ezeknek a területeknek mekkora értékük van az oroszok számára. Ha a tárgyalások három év múlva kezdődnek el, akkor sokra nem mentek a pár négyzetkilométer elfoglalásával.
Öngólról pedig abban az esetben beszélhetünk – fogalmazott –, ha ettől semmi nem fog változni a fronton. Márpedig arra emlékeztetett a szakértő, hogy az ukránoknak eddig sem sikerült légi, tüzérségi vagy létszámbeli fölényre szert tenniük, sőt, az oroszoknak törtek át olyan erődítményeket, amelyeket az ukránok 14 éven át építettek. Majd feltette a kérdést, miért hihető, hogy amit 14 óra alatt ásnak ki, azt az oroszok nem fogják áttörni, főleg egy ilyen, legfeljebb 100-200 méteres dombocskákkal átszőtt, de inkább sík területen. Tehát csak akkor lenne komolyabb lélektani hatása a kurszki offenzívának véli,
ha esetleg most folynának már a tárgyalások a felek között, de erről nem lehet semmit tudni.
Castel szerint nem a kurszki offenzíva bizonyította be először, hogy az orosz hadvezetés, hadsereg inkompetens, nem először alázzák meg őket az ukránok, ez történt többek között Harkivnál és Herszonnál, ennek ellenére egy hatalmas, aligha legyőzhető hadserege van Oroszországnak.
A szakértő úgy véli, mindezt figyelembe véve a pr-szempontok mellett az lehetett a támadás magyarázata, hogy az ukránok ekkora haderővel, mint amekkorával Kurszk környékét támadtak, az ukrajnai orosz előrenyomulást nem tudták volna megállítani. Viszont ezzel talán elérték, hogy az oroszok kénytelenek legyenek Ukrajnából ide átcsoportosítani komolyabb erőket, ezzel egy időre megállíthatják az orosz offenzívát.