Nyitóképen Herbert Kickl FPÖ-vezér Orbán Viktorral a Karmelitában
Orbán Balázs politikai igazgató társaságában. Forrás: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
***
Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) minden felmérés szerint a szeptember 29-i választások favoritja, írja az Euractiv; a párt pedig most közzétette programját is.
Ennek fókuszában két dolog áll: a gazdaság fellendítése és a bevándorlás visszaszorítása.
Herbert Kickl, az FPÖ vezetője úgy fogalmazott: a szuverenitásra, homogenitásra és szolidaritásra vonatkozik a terv, amivel előálltak.
Ami a főbb pontokat illeti, az Euractiv összeszedte, és egynémely pontja kísértetiesen hasonlít a magyar politikákra.
A gazdaság terén eszerint
- nincs új adó
- adókedvezményeket adnak a fiatal munkavállalók számára a pályakezdéskor
- támogatják a fiatal felnőtteket bérlakásokon és a saját lakás megvásárlásának segítésén keresztül
emellett
- csökkentik a megtakarításokra kivetett adót, olcsó kölcsönöket folyósítanak
- támogatják a kollektív megállapodásoknál (vagyis az ágazati minimálbéreknél) jobb béreket kínáló munkáltatókat, és védelmet nyújtanak az elbocsátás ellen.
- adókedvezményt adnak a túlórázóknak
a fiatalok és az idősek is fókuszban maradnak, így a szakképzésben tanulók 5 ezer eurós bónuszt kapnak, a 60 évet betöltött, illetve a nyugdíjas dolgozók pedig adókedvezményt
Emellett kőkeményen fellépnek a bevándorlás ellen.
Például ösztönzik az érkezettek hazatérését – „az embereket vissza kell vinni oda, ahonnan családjuk eredetileg származott” – , különösen a törvényszegő migránsokat; emellett csökkentik azok számát, akik menedékjogot kapnak, és korlátozzák a menedékjog idejét is.
Szociálpolitikai reformokat is hirdettek emellett,
- jelesül a támogatásokat állampolgársághoz kötnék
- és szintén a bevándorlás kérdéséhez kötődik, de az egészségügyi és ápolószemélyzet munkakörülményeit javítanák pénzzel és képzésekkel, hogy Ausztria bevándorlás nélkül tudja fedezni saját szükségleteit e téren.
Ugyancsak növelnék a rendőrök létszámát és fizetését, betiltanák a politikai iszlámot, s bár húsbavágó a nyugati mainstream számára, de Kickl-ék
alkotmányba foglalnák, hogy csak két nem létezik.
Továbbá erősítenék a közvetlen demokráciát, vagyis jöhetnének a népszavazások, de nem csak ügyek mentén: egy reménybeli FPÖ-kormány azt is lehetővé tenné, hogy népszavazás útján leváltsanak a választók egy-egy politikust, vagy akár az egész kormányt.