Ukrajna után egy újabb ország veszélyeztetheti Magyarország energiaellátását: bármikor elzárhatják az orosz gázt
Szófia jelenleg javaslatokat vár a Gazpromtól.
Évek óta képtelenek stabil kormányt szervezni a balkáni országban.
Nyitóképen: Bojko Boriszov (Nikolay DOYCHINOV / AFP)
Újra elbukott egy kormányalakítási kísérlet Bulgáriában. A délkelet-európai országot évek óta politikai bénultság sújtja: egymást követik az előrehozott választások, de soha nem tud olyan többség kialakulni, amiben stabil és tartós kormányzást lehetne létrehozni.
Három év alatt hat parlamenti választást tartottak Bulgáriában,
és könnyen meglehet, hogy hamarosan itt a hetedik is. Kedden a parlamenti képviselők többsége elutasította ugyanis a jobboldali GERB párt kormányalakítási próbálkozását. Bojko Boriszov, a bolgár politikai élet veteránja ezúttal Rosen Zseljazkovot, párttársát bízta volna meg a kormány megszervezésével, de ez sem tetszett a parlamenti képviselőknek.
Ezúttal a török kisebbség pártja volt a problémák fő okozója. Az időközben a második legnagyobb politikai erővé előlépett török párt, a DPS legutóbb egy bolgár etnikumú politikust, Dejan Peevszkit választotta pártelnöknek, eltérő nézetei viszont belső konfliktust szültek, ami miatt a párt képviselői megosztottan szavaztak a kormányalakítás kérdésében. A támogató szavazataik hiányoztak a szükséges többséghez.
„A politikai válság folytatódik”
– jelentette ki lakonikus tömörséggel Rumen Radev köztársasági elnök.
Bojko Boriszov, a GERB vezére az újabb elbukás kapcsán azt közölte: „Bocsánatot kérünk az emberektől, elnézést kérünk a bolgár polgároktól, újra eléjük fogunk járulni”.
Még van elméleti esély valami másféle kormányalakításra az aktuális törvényhozásban, de egyre nagyobb a valószínűsége, hogy ősszel az immár hetedik előrehozott választásra készülhetnek a bolgárok.