Itt a válasz: Moszkva is megszólalt Trump első nyilatkozatairól
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kedden Moszkvában válaszolt újságíróknak.
A három jelöltből egy labdába sem rúghatott náluk.
Nyitókép: AFP/Mandiner-szerkesztés
Bár az amerikai elnökválasztást – mint arra az esemény nevéből is következtethetünk – az Egyesült Államokban rendezik meg, a világ számára az esemény súlya oly jelentős, hogy számos egyéb országban is külön kis szavazóbázisai alakulnak ki az egyes elnökjelölteknek. Magyarországon például Orbán Viktor egyértelműen Donald Trumpot támogatja egyrészt a demokraták ellenséges Magyarország-politikája, másrészt Trump béketörekvései miatt.
Nem így azonban a németek: ott az RTL és a Stern megbízásából a Forsa közvélemény-kutató felmérte a németek preferenciáit, és
79 százalékos többséget talált Kamala Harris mellett – számol be a Die Welt.
Donald Trump azonban szinte labdába sem rúghatott a németeknél. Őt csak 13 százalék támogatná, és mindössze 8 százaléknak nincs határozott véleménye.
A Forsa mejegyzi: Harris népszerűsége ezáltal Németországban olyan magas, mint korábban a legnépszerűbb elnököké, Bill Clintoné és Barack Obamáé volt. Valamennyi nemi differenciálódás árnyalja ugyan a képet – a nők 82-8, a férfiak 75-18 százalékos arányban sorakoznak fel Harris, illetve Trump mögé.
A pártpreferencia szerinti bontás további izgalmas következtetések levonására ad módot.
Harrist a leginkább a Zöldek szavazói támogatják, 99 százalékos arányban;
aztán következnek a legnagyobb kormánypárt, a szociáldemokrata SPD szavazói 92 százalékkal, majd a CDU-sok 89 százalékkal és a liberális FDP szavazói 85 százalékkal. A nemrég létrejött, és egyébként a leginkább épp az USA demokrata külpolitikáját elutasító baloldali Sahra Wagenknecht Szövetség szavazói is 52 százalékos többségben szavaznának Harrisre. Az egyetlen kivétel a pártok között – kitalálták – az Alternatíva Németországnak, melynek támogatói 51 százalékban Trumpot preferálják; de még így is akad az AfD-sek között 26 százaléknyi reménybeli Harris-szavazó.