Kicsiék konzultálnak
Magyar Péter sorskérdései: menjen vagy ne menjen Brüsszelbe? Maradjon a borostája vagy sem?
Mindenkinek van egy „jó tanácsuk”.
Nyitókép: Anton Petrus/Getty Images
Nyaralási útmutatót tett közzé a POLITICO: a brüsszeli lap tételesen felsorolja, hogy a belga – és EU-s – főváros mely lakóinak hol érdemes eltölteniük a hagyományosan augusztusra eső hivatalos uniós nyári szünetet.
Az első kategória mindjárt az „új szélsőjobboldali EP-képviselő, aki rokon lelkekkel szeretne találkozni”.
(Brüsszelben nehezen bírják elengedni a „szélsőjobboldali” kategóriát, bár az Európai Néppárttól jobbra álló pártok kormányzati működése során semmi okot nem adtak arra, hogy ezt a jelzőt süssék rájuk.) A Patrióták Európáért vagy a Szuverén Nemzetek Európája frakció tagjainak mindenesetre a brüsszeli lap azt javasolja, hogy a francia Riviérán töltsék a nyarat, ahol „pálmás tengerpartok, laza atmoszféra, és hosszan tartó – sőt növekvő – Nemzeti Tömörülés-támogatottság” várja őket. De azon „szélsőjobboldaliak” számára is van ötletük, akiknek túl drága Cannes vagy Saint-Tropez: „miért ne mennél a horvát tengerpartra, ami Orbán Viktor magyar miniszterelnök kedvence?”
A következő kategória a „gerinctelen szocialista EP-képviselő” Pier Antonio Panzeri és Eva Kaili hagyományában.
A POLITICO szerint az ő „örökségüknek” ezen a nyáron egy egzotikus helyszínen eltöltött nyaralással lehetne adózni, ahol „tevegelhetsz és elveszhetsz a sivatagban”. Úgy látják, Katar modern építészete lenyűgöző, Marokkó pedig számos UNESCO-világörökségi helyszínnel bír, ráadásul utóbbi országba a fapadosok brüsszeli bázisáról, a Charleroi repülőtérről számos olcsó repülőjáratot kínál a Ryanair. „Nem menő, de segíteni fog a radar alatt utazni” – kommentál a lap.
A nem gerinctelen szocialistáknak ezzel szemben Spanyolországot ajánlják, amit „Európa Kenje, Pedro Sánchez vezet”, hiszen „manapság kevesebb szocialista vezetésű ország van Európa politikai térképén”. Érveik Spanyolország mellett, hogy nemrég emelték a minimálbért és fizetett menstruációs szabadságot vezettek be, tehát
„támogatni a turizmust egy olyan országban, amelynek politikájától nem kell hánynod, bizonyosan előny”.
Spanyolország felé szintén a Barcelonába induló Ryanair-járatot ajánlják Charleroiról, „Vallónia Barcelonájából, ahogy még sosem hívta senki”.
A klímapolitikáért lobbizó Zöldek számára a POLITICO ajánlata az, hogy használják ki „Európa kiterjedt, környezetbarátabb vasúthálózatát”, és menjenek „Amszterdamba, a sármos, biciklibarát holland fővárosba”, vagy épp Koppenhágába.
Külön foglalkoznak azokkal, akiknek most ért véget a brüsszeli gyakornoki időszakuk, nincs reményük állásra és fogytán a pénzük.
A hazádba visszatérni a vereség jele lenne”,
ezért nekik azt javasolják, hogy maradjanak egy ideig még Brüsszelben, és igyekezzenek EU-s funkcionáriussá válni. Figyelmeztetik őket: „az idő valószínűleg nyomasztó lesz – vagy túl esős, vagy túl meleg és párás”, emellett idegesítő lesz, hogy a barátok eközben Dél-Európából posztolnak aperolozós képeket, de őket is lehet az Atomiumból vagy a Flagey rendezvényközpontból küldött képekkel féltékennyé tenni. „És ha nem vagy elfoglalt a vizsgákra való tanulással, az önéletrajzok kiküldésével és random kávézások beütemezésével gyakorlatilag bárkivel az EU-s buborékból, még mindig elmehetsz a belga tengerpartra, vagy meglátogathatod Bruges-ben a College of Europe-ot” – javasolják a POLITICO újságírói.
A kollégák utolsóként a „centrista apukákkal” foglalkoznak, akik számára a tökéletes nyaralási helyszín „nem lehet más, mint Svájc, melynek időjárása ideális néhány könnyű lager sörhöz, városnézéshez vagy hegyi túrázáshoz”. Úgy vélik, Svájcban „sok a csokoládé, ami bizonyosan rosszabb/jobb/ugyanolyan, mint Belgiumban (igény szerint törlendő)”, és Genf vagy Zürich utcáin a luxusban is meg lehet mártózni egy kicsit, „amíg nem veszel semmit – még az EU-s fizetések mellett is vannak határok”.