Még egy remek hely a harmadik világháború kirobbantására – igencsak forrósodik a helyzet az Északi-sarkon
Nukleáris elrettentés, flották és bombázók – ez az a hely, ahol a Nyugat igazán tarthat Oroszországtól, mutatjuk, miért!
Európának kellene garanciát vállalnia az Egyesült Államok újabb, Ukrajnának nyújtandó 50 milliárd dolláros kölcsönéhez. Washington a szankciók miatt befagyasztott orosz vagyonból származó bevételekkel biztosítaná be a pénzét de ehhez azt várja, az EU határozatlan időre hosszabbítsa meg az Oroszországgal szemben bevezetett szankciókat.
Nyitókép: Getty Images
Az Egyesült Államok kész egy 50 milliárd dolláros kölcsön folyósítására Ukrajnának, amelynek a visszafizetését a szankciók miatt befagyasztott orosz eszközökből származó nyereség garantálná – értesült a Financial Times egy uniós munkadokumentumból.
Washingtont aggasztja az EU döntési mechanizmusa. A cikk szerzője megjegyzi:
az uniós vezetőknek egyhangú döntést kellene hozniuk a Moszkvával szemben a háború kezdete óta bevezetett szankciók határozatlan időre szóló meghosszabbításáról, de Orbán Viktor már többször jelezte, Magyarország megvétózza a nemzeti érdekeivel ellentétes döntéseket, ami kockázatot jelent a Fehér Háznak.
Az Egyesült Államoknak ezért az jelentene garanciát, ha az uniós szankciók határozatlan időre szólnának, és ezeket nem kellene bizonyos időközönként egyhangú tanácsi döntéssel meghosszabbítani.
A brit üzleti lap által megismert dokumentum nem részletezi, hogy a befagyasztott, Európában tartott orosz eszközök pontosan mekkora nyereséget termelnek, de az 50 milliárd dolláros kölcsön fedezetére garanciát jelentene.
Washington szerint minden újabb, Ukrajnának nyújtott kölcsön alapfeltétele, hogy az EU a lefoglalt eszközökből származó nyereséget törlesztésre fordítsa, és garantálja, hogy az EU-ban tartott orosz központi banki eszközökhöz addig ne férhessen hozzá Oroszország, amíg Moszkva nem fizet háborús jóvátételt Ukrajnának.
A Financial Times információi szerint az Egyesült Államok a G7 országokkal és a Világbankkal is tárgyal annak érdekében, hogy a hitel visszafizetésére megfelelő garanciákat kapjon. Abban az esetben, ha Európa nem jutna elegendő bevételhez az orosz érdekeltségekből, az uniós költségvetés jelentene garanciát a Kijevnek nyújtott hitelcsomag visszafizetésére. A lap megjegyzi:
az uniós országok egyelőre óvatosan reagáltak az amerikai tervezetre, mivel nem szívesen vállalnának egy hosszú távú, kiszámíthatatlan gazdasági következményekkel járó garancianyújtást.
Az EU Moszkvával szemben bevezetett szankciói eddig elsősorban Európának ártottak, s nem Oroszországnak. Ráadásul a szankciós politika árát minden európai ember a saját bőrén tapasztalta az elmúlt években rekordokat döntő infláción és az életszínvonal csökkenésén keresztül.