Fotó: DANIEL CARDENAS / ANADOLU VIA AFP
Miközben kontinensünk az európai parlamenti választásra koncentrált, az óceán túloldalán is nagy jelentőségű voksolást tartottak június 2-án. A 130 milliós országban egyszerre tartottak parlamenti, önkormányzati és elnökválasztásokat – a győztes pedig a helyi baloldal vonalas jelöltje, Claudia Sheinbaum lett.
Sheinbaum lesz az első női elnöke a közép-amerikai óriásországnak.
A politikus 1962-ben született Mexikóvárosban, szülei litván és bolgár eredetű, kivándorló zsidó családokból származtak. Édesapja vegyészmérnök, édesanyja biológus volt, ő maga fizikát hallgatott, majd mérnökként végzett, az energiával mint szakterülettel. Tudományos pályafutása mellett korán elkezdett politizálni. Ifjúkorában egyes források szerint szimpatizált a kolumbiai M19 gerillamozgalommal, majd maga is baloldali mozgalmár lett a Demokratikus Forradalom Pártjának ifjúsági elődszervezetében. Politikai pályafutását az elmúlt években a közel 10 milliós főváros, Mexikóváros polgármesteri székében folytatta, amely aztán megfelelő ugródeszka volt számára az elnöki aspirációkhoz is.
Claudia Sheinbaum ma Mexikó vezető baloldali pártjában, a MORENA-ban (Nemzeti Újjászületés Mozgalmában) politizál, amely a Mexikót egy évszázada uraló Intézményesített Forradalom Pártjának fő ellenfeleként épült fel, s amely 2018 óta vezeti az országot.
És a baloldali vezetés folytatódik a napokban tartott választás után is. Mivel
Mexikóban az alkotmány szerint egy megválasztott elnök csak egyetlen hatéves ciklusig lehet hatalomban,
és egyszer sem újrázhat, a baloldalt 2018-ban sikerre vezető Andrés Manuel López Obradornak is távoznia kellett a hatalomból. A mexikói értelemben vett politikai sikerek egyik fő mércéje, hogy egy aktuális elnök mennyire tudja felépíteni és választási győzelemhez segíteni kiválasztott utódját.
Az Intézményesített Forradalom Pártjának sok évtizeden keresztül sikerült ez a mutatvány, a modern politikatörténet egyik legsikeresebb modelljét felépítve – a 2018-as súlyos bukásukig bezárólag, amióta csak kis pártként botorkálnak tovább.