Támogatás román módra: még át sem adták Ukrajnának a Patriot-rakétarendszerüket, máris azon gondolkodnak, mit kaphatnának érte cserébe
„Elfogadhatatlan, hogy Románia légvédelem nélkül maradjon” – mondta a román elnök.
A Ramstein Legacy 24 elnevezésű nemzetközi hadgyakorlat a jövő héten rajtol el.
Nyitókép: RALF HIRSCHBERGER / AFP
Románia a Fekete-tenger partján kedden kezdődött Ramstein Legacy 24 (RALY24) elnevezésű nemzetközi hadgyakorlat keretében éleslövészettel teszteli második Patriot rakétaelhárító ütegét – közölte a román védelmi minisztérium.
A legvédelmi és rakétaelhárító hadgyakorlatnak Romániában a Midia-foki föld-levegő lőtér lesz a helyszíne, ahova vasárnapig érkeznek meg a résztvevő csapatok és hadi felszerelések, majd a lövészetet június 10. és 14. között tartják.
A RALY24 romániai manőverein
10 NATO-szövetséges államból 1300 katona érkezik Patriot és Hawk rakétarendszerekkel.
A román légierő harci és gyakorlatozó repülőkkel, valamint helikopterekkel vesz részt a hadgyakorlaton.
Románia számára a gyakorlat kiemelt jelentőségű, ugyanis az itt rendezett tesztelő és hitelesítő lövészettel fejeződik be a második Patriot rakétarendszerének beüzemelése és harcképessé nyilvánítása – mutatott rá a tárca.
Románia négy Patriot rakétavédelmi rendszert vásárol csaknem 4 milliárd dollár értékben az Egyesült Államoktól, amiről 2017-ben állapodott meg Donald Trump amerikai és Klaus Iohannis román elnök Washingtonban. Eddig egy üteg állt szolgálatba, amelynek tesztelése és hitelesítése tavaly novemberben történt a Midia-fokon.
Klaus Iohannis május elején tett washingtoni látogatásán Joe Biden amerikai elnök felvetésére reagálva azt mondta:
Románia kész tárgyalni Patriot rakétaelhárítók Ukrajnába küldéséről, de a már szolgálatba állított ütegét nem engedi át:
csak olyan rendszer jöhet szóba, amely még tesztelés alatt áll.
Később a román elnök úgy pontosított: Bukarest nem fogad el olyan forgatókönyvet, amely légelhárítás és rakétavédelem nélkül hagyná az országot, és csak abban az esetben küldene Patriot üteget Ukrajnának, ha „valami egyebet kap” NATO-szövetségeseitől.
Ezt is ajánljuk a témában
„Elfogadhatatlan, hogy Románia légvédelem nélkül maradjon” – mondta a román elnök.
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, egy 80 fős finn katonai különítmény érkezett Romániába, amely két hónapig lát majd el légirendészeti feladatokat a NATO parancsnoksága alatt. Az északi országból érkező egység hét F-18 Hornet repülőgépből, pilótákból és műszaki-mérnöki személyzetből áll, és hétfőn landolt a Mihail Kogălniceanu katonai légi támaszponton.
A román védelmi minisztérium közleménye szerint a finn katonák a román légierővel és a brit királyi légierővel működnek együtt.
Ezt is ajánljuk a témában
A cél az elrettentés.
MTI/Mandiner