Nyitókép: MTI/EPA/Szputnyik/Kreml pool/Szergej Gunejev
A The New York Times közzétette a 2022 tavaszán, a háború első heteiben az Oroszország és Ukrajna között zaj béketárgyalások jegyzőkönyveit. Az ügyről Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója írt a Facebookon.
***
A 2022. márciusi és áprilisi, Oroszország és Ukrajna közötti béketárgyalások az elmúlt 2 évben olyan misztikus eseménnyé alakultak, amelyről mindenki csak beszél, de valójában senki nem látta a valóságot. Miután sem a tárgyalások jegyzőkönyvei, sem a konkrét megszövegezés és a konkrét dokumentumok eddig NEM kerültek nyilvánosságra, mindez lehetőséget adott a feleknek, hogy olyat állítsanak, ami soha nem történt meg.
Emlékszünk például arra, amikor Vlagyimir Putyin több nyilvános interjúban és beszédében is azt állította, hogy minden készen állt Isztambulban a béke aláírásához, csak Ukrajna hátrált ki belőle? Vagy arra, a folyamatosan épített és terjesztett narratívára, miszerint a felek közel voltak a megegyezéshez, de aztán Kijevbe látogatott a csúnya Boris Johnson, Nagy-Britannia akkori konzervatív miniszterelnöke, és meggyőzte Zelenszkijt, hogy ne írja alá a megállapodást, mert nyugati segítséggel meg is nyerhetik ezt a háborút?
A misztikumnak most vége,
tegnapi nappal a The New York Times nyilvánosságra hozta a márciusi és április béketárgyalások MINDEN végső dokumentumát,
ameddig azok a tárgyalások eljutottak. Nyilván nem maguktól olyan ügyesek, hanem valaki – vagy a Fehér Ház, vagy az ukrán elnöki adminisztráció – kiszivárogtatta nekik. Az időzítés érthető: tegnap kezdődött Svájcban a végül több mint 90 ország részvételével zajló békecsúcs Ukrajnáról.
A most nyilvánosságra hozott dokumentumok között 3 iratot találhatunk: 2022. március 17-ei tárgyalások végső tervezete; 2022. március 29-ei isztambuli konzultációk végső kommünikéje; 2022. április 15-ei isztambuli tárgyalások tervezete. A tárgyalások ezután szakadtak meg.
Ami először is jól látható és kijelenthető, hogy
a felek teljesen elbeszéltek egymás mellett, és NINCS olyan tervezet, amelyben Moszkva és Kijev egyetértett volna.
Mindegyik dokumentum mindkét fél részéről megfogalmazott álláspontokat és követeléseket tartalmazott, amelyekben végül NEM született egyetértő megállapodás. A március 17-ei béketárgyalások dokumentuma lényegében csak egy ultimátum Kreml részéről, amely arról szólt, hogy Ukrajna el kellett, hogy ismerje az Oroszország által már megszállt ukrán területeket, alkotmányba kellett iktatnia a semleges státuszt, feloldani az orosz nyelvvel kapcsolatos minden korlátozást ÉS LESZERELNI az ukrán haderő nagy részét. Március 17-ei tárgyalások után azonban sok minden történt a csatamezőn: Oroszország nem tudott további sikereket elérni és teljesen megállt, szétaprózódva öt különböző frontszakaszon, az ukrán haderő pedig ellenállt, és komoly sikereket ért el a fronton. Ezért az eredeti ultimátumhoz képest a március 29-ei konzultációs kommüniké már sokkal rugalmasabb Moszkva részéről: Krím-félsziget helyzetét lényegében a tárgyalásokon kívül helyezték a következő 15 évre, a többi területről pedig külön-külön tárgyalások során döntöttek volna a fegyverszünet aláírása után.