Szembenézett a valósággal a Bild: leírták, miért özönlenek a migránsok Németországba
A német olvasók is szembesülhetnek rövidesen az igazsággal.
Az Európai Néppárt (EPP) elnöke számos alkalommal beszélt az elmúlt években Ukrajnáról, a háború állásáról és lehetséges következményeiről.
Fotó: DANIEL MIHAILESCU / AFP
Manfred Weber már az ukrajnai háború első napjaiban, 2022 februárjában cikket írt a Frankfurter Allgemeine Zeitungba, amiben leszögezte, hogy a háborúba került Ukrajnának európai perspektívát kell felajánlani. E cikkében kifejtette, hogy „Ukrajna háborúja miatt szégyenkeznünk kell. Naponta szembesítenek azzal, hogy Németország és az EU túl naivan állt hozzá a diktátor Putyinhoz. A bombái Ukrajnára hullanak, de támadása a szabadság és demokrácia ellen irányul.”
Nézeteit egy saját, tömör tweetje foglalja össze a legjobban:
„Ukrajna Európa, Európa Ukrajna. Mindegy, meddig tart, de Oroszországot le kell győzni Ukrajnában”
– írta az X-en 2024 januárjában.
Nem sokkal később, az ukrajnai háború kitörésének második évfordulóján azt közölte: „Az ukránok szenvednek. Ők a mi harcunkat harcolják a szabadságért és demokráciáért. Hisznek ezekben az értékekben. Ezért is kell felgyorsítanunk a támogatásukat, küldenünk kell a fegyvereket és a lőszert, amikre szükségük van az önvédelmük és értékeink megvédése érdekében... Ukrajna oldalán akarunk állni, ezek ilyen idők. Ha meg akarjuk őrizni a békét az Európai Unióban, akkor meg kell erősítenünk Ukrajnát” – fejtette ki Weber.
A fenti nézeteit számos alkalommal kifejtette az Európai Néppárt elnöke és EP-frakcióvezetője az elmúlt két évben.
Az elmúlt hetekben, ahogy a háborús kommunikáció felerősödött a nyugati közösségben, Manfred Weber tovább ment: az EP-választás előtti hetekben egy nyilvános vitán a német politikus
egy európai atomfegyver létrehozását sürgette.
Weber emlékeztetett arra, hogy Emmanuel Macron francia elnök a minap felajánlotta a francia atomerőt egész Európa megvédésére. A német politikus szerint foglalkozni kell a francia ajánlattal, ámde csalódott, hogy Olaf Scholz német szocdem kancellár néma maradt az ügyben.
A BR24-Talk vitáján Manfred Weber kifejtette a német hadseregről és honvédelemről vallott nézeteit is. Megerősítette:
„Én az általános szolgálati kötelezettség híve vagyok”.
Szerinte a fiatalok eldönthetnék, hogy milyen szolgálatokat tesznek, de valamifajta hozzájárulást kellene tenniük, ezt fontosnak találja. A CDU (a bajor CSU-hoz tartozó Weber testvérpártja) a minap szintén támogatta a kötelező szolgálat bevezetését a fiatalok számára, mely során a fiatalok eldönthetnék, hogy katonai szolgálatot vagy más, szociális szolgálatot teljesítenek a társadalom számára.
Az európai, illetve a német védelmi képességekről a következőket mondta el: „Mi, európaiak, ezt világosan ki kell mondanunk, meztelenek vagyunk a viharos világban.
A kontinens nem képes megvédeni magát. Ezért először a mi Bundeswehrünket kell megerősíteni.”
Továbbá arról is beszélt: „Szükségünk van beszállni az európai védelmi rendszerekbe. Amikor a rakétavédelmi rendszerekről beszélünk, annak van értelme, ha nem a német-lengyel határra, hanem rögtön a belarusz-lengyel határra telepítsük őket.”
A Spiegel pár nappal az EP-választás előtt közölt cikket Manfred Weber és Orbán Viktor szembenállásáról. A német baloldali lap szerint Webernek „elege van” Orbán Viktorból, aki szerinte „tudatosan és mindig hamis híreket közöl a világgal, hogy politikai ellenfeleit diszkreditálja. Ez méltatlan egy európai kormányfőhöz” – mondta a lapnak Weber, az európai szintű hadkötelezettségről szóló állítások kapcsán. Weber azt is leszögezte: „Kinyújtjuk a kezünket a demokratikus magyarok felé, de Orbánnal nem lesz együttműködés”.