Ezúttal Kanada próbálja megmenteni Ukrajnát
Justin Trudeau bőkezűsége légvédelmi rendszerek képében jelenik meg.
A lengyel külügyminisztérium ugyanakkor kizárta annak lehetőségét, hogy Lengyelország légvédelmi rendszereket küldjön Ukrajnának.
Nyitókép: Roman PILIPEY / AFP
„Ezt a kérdést jogi és technikai szempontból vizsgálják, de nincs döntés ebben az ügyben” – mondta Pawel Wronski, a lengyel külügyminisztérium szóvivője szerdán az Ukrinform ukrán hírügynökségnek, olvasható a Newsweek hasábjain.
A hírre az Oroszország és a NATO-tag Lengyelország között növekvő feszültségek közepette került sor. Varsó kénytelen volt bevetni vadászgépeit, hogy megvédje légterét az Ukrajnára mért nagyszabású orosz rakétacsapások idején. Lengyelország szerint a Nyugat-Ukrajnára kilőtt orosz rakéták többször is beléptek a légterébe, azonban Oroszország szerint a behatolások véletlenek voltak.
Wronski elmondta, hogy Ukrajna azzal a javaslattal fordult Lengyelországhoz, hogy lengyel légvédelmi rendszereket használjon az ukrán terület feletti orosz rakéták lelövésére. Az erről szóló megbeszélések Lengyelországban azt követően kezdődtek, hogy márciusban egy Ukrajnára kilőtt orosz rakéta belépett a légterébe. Az orosz rakéta, amely óránként mintegy 500 mérfölddel haladt 1200 láb magasságban, 39 másodpercre lépett be Lengyelország légterébe Oserdow város közelében.
A külügyminisztérium szóvivője kizárta annak lehetőségét, hogy Lengyelország légvédelmi rendszereket küldjön Ukrajnának.
„Lengyelországban erről egyáltalán nem folyik vita. Nincs lehetőség arra, hogy a lengyel légvédelmi rendszer az ország határain kívülre kerüljön” – mondta Wronski. „A NATO különböző koncepciókat elemez, többek között azt, hogy az ilyen rakétákat le kellene lőni, ha nagyon közel vannak a NATO határaihoz” – mondta Andrzej Szejna márciusban az RMF FM lengyel rádióállomásnak. „De ennek az ukrán fél beleegyezésével és a nemzetközi következmények figyelembevételével kell történnie” – tette hozzá.