Putyin most ürügyet kapott az eszkalációra – Mandiner Harctér
Biden világháborút hagy maga után? A leköszönő amerikai adminisztráció engedélyezte a nagy hatótávolságú fegyverek bevetését oroszországi célpontok ellen.
A szövetség korábbi főtitkára felvetette, hogy ez a lépés „eszközként” szolgálhatna az orosz háború befejezéséhez.
Nyitókép: Drew Angerer/Getty Images
A partnerek biztosították Kijevet arról, hogy a washingtoni csúcstalálkozón meghatározzák Ukrajna NATO-tagságának konkrét álláspontját, nevezetesen annak visszafordíthatatlanságát és az ahhoz vezető útitervet – közölte Olha Sztefanszina ukrán miniszterelnök-helyettes, írta meg a The Kyiv Independent.
Kijev a 2023-as vilniusi NATO-csúcstalálkozón nem kapta meg a hőn áhított meghívást és nem kapott konkrét határidőt sem a szövetséghez való csatlakozásra, annak ellenére, hogy a NATO lépéseket tett az együttműködés szorosabbra fűzésére. Ukrán tisztviselők reményüket fejezték ki, hogy a július 9-11-re tervezett washingtoni találkozó komolyabb előrelépést hoz. „Biztosítékokat kaptunk a szövetségesektől, különösen az Egyesült Államoktól és más országoktól, – amelyek közvetlen kulcsszerepet játszanak a csúcstalálkozó előkészítésében, – hogy
a csúcstalálkozó határozatai tartalmazni fognak egy konkrét álláspontot Ukrajna NATO-tagságáról, annak visszafordíthatatlanságáról és a tagsághoz vezető útitervről”
– mondta Stefanishyna az állami televízióban.
Kijev arra számít, hogy a washingtoni csúcstalálkozó az ukrán légvédelemmel kapcsolatos stratégiai döntések meghozatalának platformjává válik, valamint a miniszterelnök-helyettes szerint más, kétoldalú szinten zajló releváns konzultációknak. Anders Fogh Rasmussen, a szövetség korábbi főtitkára szerint a NATO Ukrajnának szóló meghívása „ellentmondásos és legalábbis példátlan döntés lenne”. Rasmussen mindazonáltal felvetette, hogy ez a lépés „eszközként” szolgálhatna az orosz háború befejezéséhez.