Beleállt a kérdés megválaszolásába a korábbi elnök
Trump több hónapos huza-vona után tett rá kísérletet, hogy tisztázza az abortuszról vallott nézeteit. A volt elnök korábban már kacérkodott a 15 vagy 16 hetes tilalom támogatásával, és hónapok óta azt mondta, hogy megválasztása esetén „tárgyalni fog valamiről”, ami „mindkét oldalt boldoggá teszi”.
Az abortusz kérdése serkentően hatott a demokrata szavazókra az elmúlt közel két évben, mióta a Legfelsőbb Bíróság hatályon kívül helyezte a Roe kontra Wade ítéletet. Az ország megosztott a kérdésben, ezért Trump küzdött azzal, hogy vállalja-e vagy lekicsinyelje a döntésben játszott szerepét.
A republikánusok elnökjelöltje megpróbál olyan álláspontot képviselni, amely nem idegeníti el egyik oldalt sem.
A nagyjából négyperces nyilatkozatban Trump elismerően nyilatkozott Roe hatályon kívül helyezéséről, és támogatását fejezte ki bizonyos kivételek mellett: nemi erőszak, vérfertőzés és az anya életének védelme. Úgy érvelt, hogy a republikánusoknak végső soron képesnek kell lenniük választásokat nyerni, és visszautasította egyes csoportok felszólításait, hogy fogadja el az országos tilalmat, és támogasson egy konkrét korlátozást. Vagyis a korábbi elnök nem állt be egy szövetségi abortusztilalom mellé sem, hanem kijelentette: az államok hatásköre a terhességmegszakítás jogi szabályozása.
Vegyes fogadtatás
Voltak, akik „okos” lépésnek nyilvánították a bejelentést. Alyssa Farah Griffin, Trump egykori kommunikációs igazgatója szerint ez jobb megközelítés, mint egy konkrét tilalom követelése. Több konzervatív politikus mégis csalódottságának adott hangot. Trump korábbi alelnöke,
Mike Pence „arculcsapásnak” nevezte a nyilatkozatot.
Susan B. Anthony a Pro-Life America nevű abortuszellenes csoport vezetője, aki korábban lobbizott Trumpnál, hogy támogassa a 15 hetes tilalmat, azt mondta, hogy „mélységesen csalódott” Trump bejelentése miatt.