A horrorbaleset után megszűnt a korlátozás az M7-esen
Szabad a pálya.
Kenterbe vertük a szomszédunkat ebben a kategóriában!
Nyitókép: Alexander W Helin / Getty images
Hazánkban épült ki a térség legkiterjedtebb gyorsforgalmi úthálózata. Az autóút- és főútfejlesztések révén, az utóbbi évtizedekben a kormányok végre törlesztették régi adósságukat a vidék felé. Ennek azonban komoly ára is volt, hiszen például az M5-ös és az M6-os koncessziós építése során többletkiadásokra volt szükség – írta meg a Világgazdaság.
Közel hatvan évvel ezelőtt, 1965. április 1-jén adták át az első magyar autópálya-szakaszt, amely ma is az M1-es és M7-es, közös fővárosi bevezetőjét jelenti. Az autók száma az országban a hetvenes évektől kezdett el jelentős mértékben növekedni. Az egyre erősebb forgalmi terhelés inkább Budapestre koncentrálódott, míg vidéken sokkal inkább fokozatosan ment végbe a változás.
A rendszerváltásig kiépült az M5-ös Kecskemétig, az M3-as Füzesabonyig. Az M1-es Győrig, az M7-essel pedig a Balatonig terjedő autópálya épült ki,
összesen mintegy 340 kilométeren.
Azonban a nyugati országok sokkal nagyobb fejlesztéseket hajtottak végre ugyanebben az időszakban, ami jelentős versenyhátrányt okozott az országnak a rendszerváltást követően. A szocialista rendszer utolsó éveire Magyarország jelentős mértékben leszakadt fejlettségben Ausztriától. Az országon belül százezer lakosra vetítve mindössze két kilométernyi autópálya jutott, míg Ausztriában ugyanebben az időszakban ez a szám 18 kilométer volt. Innen kellett elrugaszkodni. Napjainkban Magyarország a térség legkiterjedtebb gyorsforgalmi úthálózatával rendelkezik.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2000-e évektől 2010-ig 555 kilométerről 1477 kilométerre nőtt az autópályák hossza Magyarországon.
Ugyan a kilencvenes években új fejezet kezdődött a hazai autópálya-építések terén, és 1996-ban elérte az országhatárt az első gyorsforgalmi utunk, az M1-es, és 1994-re kiépült az M0-s autóút pedig a teljes déli szektorban, a rendszerváltás követő évtized így sem hozott érdemi áttörést.
Ez főleg azért lehetett, mivel nem volt elég forrása az államnak, ezért egyedüli megoldásként a magántőke jöhetett szóba kérdés megoldásában, pontosabban a PPP-konstrukció.
Többnyire előnytelen szerződések születtek, amelyekkel ugyan megépült az M5-ös, majd később az M6-os autópálya, ugyanakkor ezek óriási károkat okoztak a költségvetésnek.
Több száz milliárdot bukott az állam az 1994 és 2008 között megkötött sztrádakoncessziókon keresztül.
Az utóbbi két évtizedben hatalmas fejlődésen ment keresztül a magyar gyorsforgalmi úthálózat:
***
Ezt is ajánljuk a témában
Szabad a pálya.