Az angol politológus, aki Emmanuel Macron francia elnököt idézi példaként, elismeri, hogy Európa már nem korlátozódik csupán a magállomkra, hanem figyelembe kell vennie az Oroszországgal határos ütköző államokat is. Macron felismerte a közép-kelet-európai országok biztonsági szükségleteit és támogatja Ukrajna EU-tagságát, amivel az Unió geopolitikai szerepe kerül előtérbe.
Az Európai Unió rájött, hogy a tagállamok közötti kölcsönös függőség nem garantálja a béke és harmónia fenntartását, hanem sebezhetőséget okoz, ezért csökkenteni kell az ebből fakadó kiszolgáltatottságot. A geopolitikai változások újragondolják a szuverenitás fogalmát is.
Sokan úgy vélték, hogy az EU korlátozza a nemzeti szuverenitást, de most egyre többen látják, hogy a nemzeti önállóság csak más tagállamokkal való együttműködés révén tartható fenn. Nem csak Lengyelország, hanem a jobboldali-populista Giorgia Meloni is így gondolja.
Továbbá Brüsszel is felismerte, hogy nem az stratégiai autonómiával van probléma, hanem az Egyesült Államoktól való túlzott függőséggel.
Washington növelni szeretné, hogy Európa nagyobb szerepet vállaljon saját biztonsága biztosításában.
A világ szerkezeti átalakulása lassan, de biztosan végbemegy. Az amerikai hegemónia, amely a második világháború után kezdődött, véget ér, mivel az Egyesült Államokat lekötik a Kínával való rivalizálás. Az USA-nak döntenie kell, hol veti be katonai erejét.
Az Egyesült Államok számára Európa biztonsága már nem elsődleges. Leonard szerint az USA nem érti teljesen, miért fél annyira Európa Oroszországtól.
A háború legnagyobb nyertese azonban Amerika, amely megerősítette kapcsolatát Európával, új életet lehelt a NATO-ba,
és Kína miatt szorosabb kapcsolatokat épített ki szövetségeseivel. Azonban Gázában kialakult helyzet miatt elszigetelődött. Az orosz invázió előnyös volt Kínának is, mivel olcsóbban jut energiához és új piacok nyíltak meg előtte. Bár több válság van jelen egyszerre, ez nem jelenti a harmadik világháború elkerülhetetlenségét. Leonard szerint nincs „gonosz tengely” Oroszország, Kína, Irán és Észak-Korea között, mivel bár támogatják egymást, érdekeik sokszor eltérnek.