Wall Street Journal: Putyin végül megnyeri a háborút, a NATO-nak fel kell készülnie
Már az amerikai lap szerint sem Európa felelőssége Ukrajna sorsa, de azért a NATO-nak fel kell készülnie a legrosszabbra is.
A zöld átállást illetően semmiképp.
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Hoslet
„Újabb kellemetlen igazság: Európa globális terveihez annyi pénzre van szükség, amivel senki sem rendelkezik” – írta meg a Politico arról, hogy az EU „zöldfordulata” több trilliárd eurót igényel, amiről senki sem tudja, hogy honnan lesz forrás.
„Az uniós vezetők még a saját mércéjükhöz képest is nagyképűen nyilatkoznak”
– jegyezték meg, ugyanis össze kell alaposan törni azt a malacperselyt, hogy elérhessük a zöld átállást, viszont erről nem sok szó esik, mert „az EU vezetői mind tudják: a malacpersely már így is darabokban”.
Csütörtökön ugyanis az EU 27 vezetője Brüsszelben új „megállapodást” hirdettek, amelynek célja Európa gazdasági jelentőségének megőrzése, az éghajlatváltozás elleni küzdelem, valamint a Kínával, az Egyesült Államokkal és Indiával vetekedő tiszta energia- és digitális ipar kiépítése.
A terv merész (bár homályos) törekvéseket tartalmaz az EU gazdaságának, infrastruktúrájának és pénzügyi erőinek további egyesítésére, hogy az EU globális szinten is versenyképes legyen, de azt nem tudni, hogy hogyan fogja az EU kifizetni a költségeit.
A versenyképes, környezetbarát Európa évtizedeken át több trilliárd eurós befektetést igényel.
Amihez pedig magántőke bevonására lesz szükség, mivel az EU fővárosai irtóznak attól, hogy több pénzt adjanak Brüsszelnek, vagy épp, hogy több adósságot vállaljanak.
Az EU költségvetésének közelmúltbeli félidős felülvizsgálata feltárta, hogy
a blokk kifogyóban van a pénzből,
s közben globális világjárvánnyal hosszan elnyúló hatásával, a szomszédban lévő háborúval, a strukturálisan magas energiaköltségekkel és a globálisan csökkenő gazdasági súlyával is szembe kell néznie. Ráadásul az EU népessége ebben az évtizedben csökkenni kezdhet, ami magával rántja a gazdaságot is.
Ez a kombináció elkerülhetetlenül veszélyezteti Európa nagyszabású terveit.
A Politico arról ír, hogy a Green Deal bár „az elmúlt négy év nagy részében a blokk központi kiadási prioritása volt, most a figyelemért – és a pénzért – verseng.” Ugyanis
„Ukrajna kétségbeesetten vágyik nyugati szövetségesei nagyobb pénzügyi és katonai támogatására,
mivel a harctéren nehézségekkel néz szembe. Mivel egy amerikai segélycsomag elakadt az amerikai kongresszusban, és Donald Trump ismét veszélybe sodorta az amerikai biztonsági garanciát, az EU-ra nagy nyomás nehezedik, hogy fokozza a védelmet” – írják, miközben a Wall Street Journal arról ír, hogy Amerika felelőssége Ukrajna sorsa.
Ezt is ajánljuk a témában
Már az amerikai lap szerint sem Európa felelőssége Ukrajna sorsa, de azért a NATO-nak fel kell készülnie a legrosszabbra is.
Az Európai Bizottság becslései szerint 2030-ra Európának évente több mint 1,5 trillió euróra lesz szüksége csak ahhoz, hogy az energia- és közlekedési rendszerekből származó fosszilis tüzelőanyag-kibocsátást eltávolítsa.
Még Európa legnagyobb gazdasága, Németország is új bevételi forrásokat keres a költségvetési lyukak betömésére.