Alkotmányos rend ellen szervezkedett, elmegyógyintézetbe került
Fennáll a bűnismétlés veszélye.
Az új skót törvény lesújtana a népszerű írónőre.
Fotó: Tolga Akmen/AFP
Veszélyben a Harry Potter-könyvek szerzője: a gyűlöletbűnözésről szóló törvény értelmében letartóztathatja a skót rendőrség J.K. Rowlingot egy transznemű bírálat miatt – írja a Breitbart.
Mint ismert, a skóciai kormány kitart amellett, hogy a hétfőn életbe lépő törvényre az áldozatok védelmében van szükség, de a kritikusok szerint a szabályozás közben jelentősen korlátozza a véleménynyilvánítás szabadságát.
A Skóciában élő Rowling arra figyelmeztetett, hogy a baloldali-szeparatista Skót Nemzeti Párt kormányának új, gyűlöletbűnözésről és közrendről szóló törvénye fojtogató hatással lesz a szólásszabadságra, és megfogadta, hogy továbbra is kitart azon meggyőződése mellett, hogy a férfiak nem válhatnak nővé.
A szólásszabadság és a meggyőződés szabadsága véget ér Skóciában, ha a biológiai nem pontos leírását bűncselekménynek minősítik”
Jelenleg az országon kívül vagyok, de ha az itt leírtak az új törvény értelmében bűncselekménynek minősülnek, alig várom, hogy letartóztassanak, amikor visszatérek a skót felvilágosodás szülőhelyére” – írta a közösségi médiában.
Rowling, aki egykor a baloldal kedvence volt liberális politikája és női írói sikerei miatt, már többször „kihúzta a gyufát” a transzneműséggel kapcsolatos bírálatai miatt.
A gyűlöletbűnözésről és a közrendről szóló törvény több éves vita után lépett hatályba hétfőn Skóciában. Az új törvény kriminalizálja az életkoron, fogyatékosságon, fajon, valláson, szexuális irányultságon és transznemű identitáson alapuló „gyűlöletkeltést”. A törvény nem terjed ki a biológiai nemre, ami azt jelenti, hogy a biológiai nők nem tartoztak védett osztályba.
Skócia szélsőbaloldali első minisztere, Humza Yousaf azt állította, hogy a törvényjavaslat nem sérti a szólásszabadságot, és védelmet nyújt az ellen, hogy politikai célokra használják fel. A kritikusok azonban rámutattak a törvényjavaslat homályos nyelvezetére – amely magában foglalja a „sértő” magatartást is –, amely hajlamos a visszaélésekre. Az ügyészeknek azt sem kell bizonyítaniuk, hogy egy kijelentés célja gyűlöletkeltés volt, elegendő csupán az, ha „valószínűsíthető” a szándék.
Az új beszédkódex megsértésében bűnösnek talált személyek hét év börtönbüntetést kaphatnak.