Oroszország szavazóhelyiségeket nyittat Transznisztriában, Moldova nagyon nem örül
Nyomják a szavazólapokat is, Maia Sandu kiakadt.
Kérdéses, hogyan tudna csatlakozni az Európai Unióhoz Moldova, amíg nincsenek egyértelműi határai.
Nyitókép: Diego Herrera Carcedo / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP
A moldovai parlament csütörtökön támogatta azt a kezdeményezést, hogy folytassák az Európai Unióhoz való csatlakozásra való törekvést,
az ellenzék – a Kommunisták és Szocialisták Blokkja – azonban kivonult a szavazásról,
a Dnyeszter Menti Köztársaság szeparatistái pedig arra szólították fel a hatóságokat, hogy vonják vissza a területre vonatkozó követeléseiket – számolt be róla az Euractiv.
Ennek ellenére a 101 fős parlament 54-0 arányban elfogadott egy nyilatkozatot, amely szerint „csak az Európához való csatlakozás biztosíthatja az ország jövőjét szuverén, semleges és demokratikus államként”. Az uniós integrációt „Moldova legfontosabb nemzeti projektjeként” határozta meg a dokumentum.
Moldova 2022-ben kérte az uniós tagságot, és azóta a szomszédos Ukrajnával együtt megkapta a csatlakozási tárgyalások keretének tervezetét is.
Idén tervezi, hogy népszavazást tart az uniós tagságról.
Azonban kérdéses, hogyan tudna csatlakozni az Európai Unióhoz Moldova, amíg nincsenek egyértelműi határai. A Dnyeszter Menti Köztársaság vezetője Vadim Krasznoszelszkij a szavazással párhuzamosan kijelentette, hogy a moldovai hatóságoknak el kell ismerniük a terület függetlenségét, és le kell mondaniuk minden igényükről a területet illetően.
Azt állította, hogy az általa irányított állam nem „szeparatista”, hanem egy szomszédos állam Moldovával, amely békére és stabilitásra törekszik. A Moldova és a Dnyeszter Menti Köztársaság között az elmúlt 30 évben egy befagyott konfliktus alakult ki, amely az ukrajnai háború kirobbanását követően kapott újra nagyobb figyelmet. A terület tisztségviselői a múlt hónapban pedig kijelentették, hogy csatlakozni akarnak Oroszországhoz.
A Dnyeszter Menti Köztársaságban egyébként állomásoznak orosz békefenntartó alakulatok, azonban a területet Oroszország sem ismeri el államként. Az utóbbi időben Moldovának egy másik déli régióval, Gagauziával is egyre hevesebb vitái vannak, Evghenia Gutul, az autonóm terület vezetője ebben a hónapban találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is. Az ország déli részén fekvő Gagauziának saját autonóm gyűlése és kormánya van, és az ortodox kereszténységet valló törökök lakják.
Ezt is ajánljuk a témában
Nyomják a szavazólapokat is, Maia Sandu kiakadt.
***