A helyzet egyre súlyosabb: már stratégiai kulcshelyekről is a frontra küldik az ukránokat – a szakértők aggódni kezdtek
A légvédelem miatt aggódnak a szakértők.
Képtelenek megegyezni arról, hogyan kellene Ukrajnát támogatni, miben lehet figyelembe venni Puytinék igényeit, és hogy például terrorista szervezet-e a Hamász.
Nyitókép: Jean-Luc Mélenchon pártja rendezvényén 2023. augusztus 27-én / forrás: Nicolas Guyonnet / Hans Lucas via AFP
***
A francia baloldal végletes megosztottságát mi sem szemléltette jobban, mint az Ukrajnának nyújtandó francia segítségnyújtásról szól parlamenti vita március 12-én a párizsi Nemzetgyűlésben.
A baloldali és zöld pártok Jean-Luc Mélenchon, az Engedetlen Franciaország (La France Insoumise) párt vezetőjének kezdeményezésére 2022 nyarán létrehoztak egy választási szövetséget, hogy elsimítsák addigi nézeteltéréseiket, de ez a szövetség, amely a nevének kezdőbetűiből álló betűszóval csak NUPES-nek neveztek, 2024 tavaszára gyakorlatilag szétesett, írja elemzésében az Euractiv.
Az uniós lap emlékeztet: a Szocialista Párt tavaly októberben felfüggesztették részvételüket a szövetségben, miután
Mélenchon pártja nem volt hajlandó terrorista szervezetnek nevezni a Hamászt.
Legutóbb pedig Emmanuel Macron elnök legutóbbi megjegyzése verte ki a biztosítékot, amikor nem zárta ki, hogy szükség esetén akár szárazföldi csapatokat is küldenének Ukrajnába.
Az Engedetlen Franciaország és a Kommunista Párt számára csak a tűzszünet és az ukrajnai határokról való tárgyalások megkezdése jelent biztosítékot, minden más csak az európai háborús veszély növelését. Éppen ezért március 12-én nemmel szavaztak Macron elnök újabb ukrajnai segítségnyújtási csomagjára, ugyanis úgy vélik, az csak olaj lehet a tűzre. Ehelyett azt javasolják, hogy az EBESZ (Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet) égisze alatt
rendezzenek egy nemzetközi konferenciát, ahol a háborús felek követeléseit megvitatják.
Az Engedetlen Franciaország álláspontja az, hogy nem szabad fegyvereket sem küldeni Ukrajnának, sőt, a legjobb megoldás az lenne, ha az uniós államok, köztük Franciaország kilépne a NATO-ból.
A francia Zöldek és a szociáldemokraták ezt önfeladásnak érzik, szerintük Putyin nem akar békét, és
naivitás azt hinni, hogy ha Európa enged a zsarnoknak, akkor jobb lesz a helyzet
- emlékeztet az Euractiv.
Nincs egyezség a baloldali pártok között Ukrajna leendő EU-tagságának kérdésében sem - a szélsőbal számára ez tabukérdés, Ukrajna nem lehet EU-tag, mert azzal csökkennének a francia fizetések, bajba kerülne a francia agrárium és a befektetések Kelet-Európa felé indulnának. Eközben a szocialisták és a zöldek lehetőséget látnak az ukránok csatlakozásában.
Az uniós lap megállapítja, hogy
három hónappal az EP-választások előtt a francia baloldal reménytelenül szétforgácsolt,
a politikai egység kialakításától egyre messzebb kerül.
--