Teljesen ráfüggött Ausztria az orosz gázra
Nyugati szomszédunk nemhogy csökkentette, de még növelte is vásárlásait Oroszországból.
Alexander Schallenberg szerint be kellene tartani a szankciókat.
Nyitókép: Askin Kiyagan / ANADOLU / Anadolu via AFP
A nyugati vállalatok nagy többsége továbbra is jelen van Oroszországban, annak ellenére, hogy számos külföldi vállalat bejelentette, hogy a Moszkva és Kijev közötti konfliktus miatt kivonul az országból – mondta Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter.
Az osztrák cégek „erősen elkötelezettek” mind Oroszországban, mind Ukrajnában – ismerte el Schallenberg pénteken Bécsben, Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel tartott közös sajtótájékoztatóján. Ausztria a hatodik legnagyobb befektető az ukrán gazdaságban – hangsúlyozta.
„És igen, osztrák cégek is jelen voltak Oroszországban,
mint a nyugati cégek mintegy 95 százaléka
– jelentette ki a külügyminiszter. Schallenberg ragaszkodott ahhoz, hogy az Oroszország ellen bevezetett szankciókat „teljes mértékben tiszteletben kell tartani. Nem lehet semmilyen kivétel”.
Továbbá azzal vádolta Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy a földgázt és a gabonát eszközként „nyomásgyakorlásra” használja. És azt ígérte Ausztria csökkenteni fogja az orosz földgáztól való függőségét.
A Politico a múlt héten arról számolt be, hogy Washington nyomást gyakorol az egyik legnagyobb osztrák bankra, a Raiffeisen Bank Internationalra, hogy vonuljon ki Oroszországból. A lap szerint az amerikai pénzügyminisztérium megbízott helyettes államtitkára, Anna Morris közölte az osztrák tisztviselőkkel és a vállalat képviselőivel, hogy a bankot
az amerikai pénzügyi rendszerből való kizárás veszélye fenyegeti, ha nem tesz eleget a követelésnek.
A Raiffeisen közölte, hogy 2022 februárja óta jelentősen csökkentette oroszországi tevékenységét, de továbbra sem szándékozik kivonulni az országból, mivel tavaly ott termelte profitjának csaknem felét.
Ezt is ajánljuk a témában
Nyugati szomszédunk nemhogy csökkentette, de még növelte is vásárlásait Oroszországból.
***