A New York Times szinte szó szerint lehozza, amikért propagandistáztak engem

Ukrajnában egy kisebb szovjet hadsereg (az ukrán) küzd egy nagyobbal (az orosz), egyikben sem számít sokat az emberélet.

Ukrajna támogatása és a lengyel gazdák követelései között tépelődik az új varsói kormány.
Hónapok óta kitartóan tüntetnek a lengyelországi gazdák saját érdekeik mellett. Az ukrajnai élelmiszerimport elleni tiltakozásuk miatt rendszeres tüntetéseket tartanak, utakat és határátkelőket vesznek blokád alá a gazdák.
Az év végén új kormány alakult Lengyelországban, miután Kaczynskiék konzervatív Jog és Igazságosság pártja kiesett a hatalomból. A Donald Tusk vezette új kormánykoalíció bonyolult helyzetbe került, hiszen Tuskék az elődjeikhez hasonlóan Ukrajna elszánt támogatói, ugyanakkor most éppen az ukrán érdekek ellen, ámde lengyel érdekek mellett tüntetnek a lengyelországi gazdák.
A Politico arról ír, a tüntetéseik jövő héten érik el a csúcspontjukat, amikor traktoros felvonulást tartanak majd Varsóban. A gazdák ezzel akarnak nyomást gyakorolni a Tusk-kormányra. Donald Tusk a minap arról beszélt, hogy nem is tud más európai politikust mondani, aki jobban kiállna Ukrajna ügye mellett, mint ő maga. De mihez kezd akkor, amikor Ukrajna és a lengyel gazdák érdekei ütköznek egymással? Az ukrán hatóságok folyamatosan elítélik a lengyel gazdák akcióit, mondván, hogy ez ront az ukrán gazdaság helyzetén és ezzel Ukrajna orosz agresszióval szembeni ellenállását gyengíti.
A lengyel kormány nem akar szembe szállni sem az ukránokkal, sem a lengyel gazdákkal. A helyettes agrárminiszter, Michal Kolodziejczak pedig ki is állt a tüntető gazdák mellett.
A lengyel emberek 77 százaléka egyébként a lengyel gazdákkal ért egyet, ezért Donald Tusk sem akarja élezni a konfliktust velük. Mint a Politico írja, Tusknak törékeny koalíciója van liberális, baloldali és agrárpártokból, így bármilyen rossz lépés a koalíció szakadásához vezethet. A gazdák és támogatóik szavazataira is szüksége van a soron következő lengyel választásokon, az áprilisi regionális választástól az EP-választásig.
Tusk a minap arról beszélt: a fokozódó konfliktus hirtelen ukrán-ellenes érzelmek felfokozódásához vezethet Lengyelországban. Ezt a Politicónak megszólaló lengyel szakértők is megerősítik: a hétköznapi lengyelek körében fokozódik a fásultság a háborúval kapcsolatban, valamint a feszültség az ukrán menekülttömegekkel együtt járó társadalmi problémák miatt.
Nyitóképen: Donald Tusk (MTI/PAP/Adam Warzawa)