Sajtóhír: balhézott egy szórakozóhelyen, és megverték a Diósgyőr új sportigazgatóját
Azt kiabálta folyamatosan, hogy mindenkit meg tudna venni, ha akarná, az egész helyet is, mert ő akkora ember.
Még a Covid-időszakban kezdődött az ügy.
Egyre nagyobb nyomás nehezedik Pedro Sánchez miniszterelnökre az ellenzék részéről, hogy távolítsa el José Luis Ábalos volt közlekedési minisztert képviselői tisztségéből, mert a gyanú szerint tudott egy 50 millió eurós korrupciós botrányról. A beszámolók szerint a világjárvány idején nagy tételben megrendelt maszkvásárlás képzi a gyanú alapját.
A szóban forgó korrupciós botrány Koldo-ügyként ismert, amely Koldo Garcíára, Ábalos egykori tanácsadójára vonatkozik, aki a járvány tetőpontján egy több üzletembert és köztisztviselőt érintő korrupciós hálózat részeként több mint 50 millió euró kenőpénzt szedett be a kormánytól a maszkok „közvetítése és vásárlása” miatt – írja az Euractiv partnere, az EFE.
A nyomozók szerint Koldo García, miután megkapta a maszkok egészségügyi hatóságoknak való szállítására vonatkozó kormányzati szerződéseket, megpróbálta „elrejteni ezeket a díjakat”, és igyekezett elkerülni a pénz nyomon követhetőségét.
García olyan ember volt, akiben Ábalos megbízott, 2018 és 2021 között többek között a volt miniszter tanácsadója, az állami vasúttársaság (RENFE) tanácsadója, valamint a Puertos del Estado (Állami Kikötő Igazgatóság) köztestület igazgatóságának tagja volt – számolt be az El País.
Néhány órával a botrány kirobbanása után a kormány határozottan elítélte a korrupció minden formáját.
A szombati madridi ülésen Sánchez megismételte a koalíció végrehajtó testületének – a PSOE és a baloldali Sumar platform – teljes elkötelezettségét a korrupció elleni küzdelem mellett. Mint mondta: „bárhonnan jön, és bárki is esik bele, megfizet érte” – utalt a Koldo-ügyre.
José Luis Ábalost 2021 júliusában menesztette Sánchez a közlekedési miniszteri posztjáról. A botrány kirobbanását követően számos elemző, valamint több jobboldali és konzervatív sajtó is hangot adott értetlenségének, mi állhat a döntés hátterében.
A kormányban két miniszteren kívül még senki nem nyilatkozott egyértelműen a botrányról, mindössze María Jesús Montero pénzügyminiszter és Margarita Robles védelmi miniszter szólalt meg.
Mindenkinek tudnia kell, hogy adott pillanatban mit kell tennie”
– mondta sokat sejtetően Robles.
A parlament legfőbb ellenzéki ereje, a Partido Popular és a parlament harmadik ereje, a szélsőjobboldali Vox párt Ábalos képviselői lemondását követeli, és a spanyol politikai színteret megrázó és botrányt okozó ügy minden részletének nyilvánosságra hozatalát követeli.
A PP főtitkára, Cuca Gamarra azt állítja, hogy Sánchez is érintett a botrányban, mert szerinte a kormányfő tudott a korrupciós összeesküvésről, amikor 2021 júliusában menesztette Ábalost.
Nem lehetséges, hogy Ábalos egy perccel is tovább maradjon a spanyol parlamenti képviselőként, Sáncheznek pedig magyarázatot kell adnia arra vonatkozóan, hogy miért menesztette Ábalost, és miért nem jelentette az esetet a bíróságnak”
– mondta Gamarra.
Fotó: Oscar Gonzalez/NurPhoto via AFP