Európa jobbra fordul?
A Politico májusi cikke szemléletesen ábrázolta azon uniós államokat, melyekben előre tört, vagy hatalmon van a jobboldal.
A müncheni biztonságpolitikai konferencia borongós hangulatban zajlott.
Idén is megtartották a nemzetközi hírű müncheni biztonságpolitikai konferenciát, ahol az Európa előtt álló kihívásokat vették górcső alá. Az Euractiv riportja szerint egy általános hangulat lengte be a konferenciát: az, hogy eljött Európa békés korszakának a vége, ami a 2. világháború óta tartott.
Sok szó esett a konferencián Donald Trumpról és esetleges visszatéréséről az Egyesült Államok élére, ami a müncheni résztvevők szerint új bizonytalanságot fog majd jelenteni az eddigiekhez képest is.
A konferencia fő kérdése az volt: megmarad-e a Nyugat elköteleződése Ukrajna mellett,
ki lehet-e javítani a segítségnyújtás eddigi fennakadásait. A legtöbben azt válaszolták, igen, de csak ha megvan a politikai akarat ehhez a Nyugat részéről.
Az amerikai republikánusok hűtötték a kedélyeket. J.D. Vance ohiói szenátor szerint az Egyesült Államok nem állít elő elegendő lőszert Ukrajna támogatásához, és
ami szerinte elérhető, az „valamilyen letárgyalt békemegállapodás”.
Az Euractiv szerint kevesen gondolták, hogy Putyinnal szemben a zöld politikusok héjábbak lesznek az amerikai republikánusoknál, de most ez a helyzet.
Az épp megválasztott finn elnök, Alexander Stubb viszont arra figyelmeztetett: „Ez a mi 1918-unk, 1945-ünk, 1989-ünk, a mi nemzedékünké”.
Az idei müncheni biztonságpolitikai konferencia programjáról itt lehet részletesen olvasni.