Stier Gábor szerint a fegyverszünet a cél, nem pedig a béke. Úgy látja, hogy a Nyugat egyfajta Minszk 3-at szeretne elfogadtatni Oroszországgal, meglátása szerint ebbe az irányba mutat a Nyugat részéről az ukrán vezetés megdolgozása, és a társadalom felkészítése. Hozzátette, hogy Oroszország tanult abból, hogy 2014-15 után mi történt a Minszki megállapodásokkal. A Nyugat úgy látja, hogy számára a legfontosabb most az, hogy időt nyerjenek ahhoz, hogy fölpörgessék az európai hadiipart, majd elölről kezdhessék Ukrajna felfegyverzését, és Oroszország nyomás alá helyezését, mondta Stier.
Somkuti úgy véli: a háború után olyan érdekes helyzet fog előállni, hogy felszabadul egy harcedzett orosz katonai erő,
Ukrajnában pedig egy csalódott közösség lesz, akik „valószínűleg elindulnak Európa felé. ”
Stier Gábor szerint nem igazak a nyugati médiában terjesztett hírek arról, hogy az orosz társadalom háborúpárti, úgy látja, hogy a történelemben bebizonyosodott, hogy ha megtámadják őket, akkor védekeznek, de alapvetően nem szeretnek háborút indítani, úgy látja, hogy az orosz társadalom ugyanúgy élni akar, mint bármely másik társadalom.
Putyinnak van egy olyan elképzelése, hogy újra szeretné rajzolni a határokat a háború után, tette hozzá Somkuti, aki szerinte három olyan terület van, ahol biztosan lesznek változások. Az egyik Nyugat-Ukrajna, ezt szerinte orosz szempontból pacifikálni nem lehet. A másik terület szerinte Besszarábia, ahol szintén lehetnek területi változások. Somkuti szerint a harmadik kérdés pedig Kárpátalja, úgy látja, hogy az orosz vezetés nem fogja kihagyni, hogy
a korábban kialakított határok átrendeződése esetén ezt a kérdést is fölvesse.
Stier Gábor szerint azonban Oroszországnak elsősorban nem a területi kérdések a fontosak, hanem a globális katonai ambícióinak alátámasztása. Mindezek mellett szerinte a Nyugat nem fogja hagyni, hogy Oroszország hatalmas területi átrendezéseket hajtson végre, de nem Ukrajna miatt, hanem a Nyugat nagyhatalmi presztízsének védelme érdekében. Stier Gábor nem tudja elképzelni, hogy földrajzilag Kárpátalja visszatérése hogyan tudna megvalósulni. Szerinte a történelem azt mutatja, hogy a területeket nem osztogatni szokták, hanem megszerezni, és egyelőre nem látja azt az erőt, ami ezt meg tudná szerezni.