Blinken: Kézzelfogható intézkedéseket kell tenni a palesztin állam létrehozásáért
Az amerikai külügyminiszter szerint olyan „adminisztratív reformokat” kellene bevezetni, amelyek „a palesztin nép javát szolgálnák”.
Tovább folytatódik az amerikai külügyminiszter közel-keleti útja.
Mint arról beszámoltunk, Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerdán Rámalláhban Mahmúd Abbász palesztin elnökkel folytatott megbeszélés, míg kedden Tel-Avivban a palesztin civilek megkímélését kérte a Hamász elleni gázai háborúban. Hangsúlyozta, hogy a polgári személyek, különösen a gyerekek „túlságosan nagy árat fizetnek”.
Antony Blinken ismételten kijelentette Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnöknek, hogy az Egyesült Államok „támogatja Izrael jogát, hogy megakadályozza az október 7-i támadások megismétlődését”, ugyanakkor hangsúlyozta annak fontosságát, hogy elkerüljék a polgári személyek elleni további támadásokat Gázában – tájékoztatott az amerikai külügyminisztérium.
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai külügyminiszter szerint olyan „adminisztratív reformokat” kellene bevezetni, amelyek „a palesztin nép javát szolgálnák”.
Később az amerikai külügyminiszter a sajtótájékoztatóján megjegyezte, hogy a palesztin területnek több élelmiszerre, vízre és gyógyszerre van szüksége.
Izraelnek „kemény döntéseket” kell meghoznia, ha rendezni kívánja a kapcsolatait a legtöbb szomszédjával, és támogatnia kellene azokat a palesztin vezetőket, akik az izraeliek mellett kívánnak békében élni – szögezte le az amerikai külügyminiszter.
Izraelnek fel kell hagyni az olyan lépésekkel, amelyek csökkentik a palesztinok képességét, hogy saját magukat kormányozzák”
– tette hozzá Blinken, bírálva a szélsőséges izraeli telepesek által Ciszjordániában elkövetett erőszak büntetlenségét, a telepek bővítését, a házrombolásokat és kitelepítéseket.
Az amerikai külügyminiszter szerint egy újjáélesztett Palesztin Hatóságnak kellene végül Gázát irányítania, miután Izrael elérte a célját, a Hamász felszámolását. Blinken tel-avivi látogatását megelőzően Izrael arab szomszédjainál járt, hogy a Gázai övezet jövőbeli kormányzásáról és a közel-keleti integrációról tárgyaljon.
Az Izrael és a Hamász iszlamista palesztin szervezet között azután kezdődött a háború, hogy a Hamász fegyveresei október 7-én a Gázai övezetből izraeli területen támadást hajtottak végre, mintegy 1140 embert megöltek és több mint 240 túszt hurcoltak magukkal a palesztin területre. Megtorlásul Izrael előbb légitámadásokat, majd szárazföldi offenzívát indított a Gázai övezet ellen. Ez utóbbi október 27-i kezdete óta száznyolcvanöt izraeli katona halt meg keddi adatok szerint. Az izraeli légicsapásokban 23 210 ember halt meg a Gázai övezetben – közölte kedden a gázai egészségügyi minisztérium.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet