Tuskék erőszakkal vették át a lengyel közmédia székházát – a PiS egyik képviselőnője is megsérült
Tuskék legitimációval nem rendelkező „erős embereket” küldtek a TVP székházába – írja wPolityce.
Az Európai Unió ma már csak egy kirekesztő, balliberális szekta. Ráadásul még az ezeréves lengyel-magyar barátságba is belerondítanak.
„Ha forradalmár lenne, Ön melyik televíziót foglalná el?” Ezzel a kérdéssel hirdette magát a közszolgálati televízió 2006 januárjában, talán a ’89-es romániai eseményekre is utalva, amikor élő adásban izgulhattuk végig, meddig maradhat helyén a bemondó a folyosóról már beszűrődő géppisztolyzajban. ’56-ban Magyarországon még nem volt televízióadás, ezért a tüntetők a Rádióhoz vonultak.
A fentebbi reklámok megjelenése után nem sokkal kirobbant a Böszme-gate, és logikus lépésnek tűnt az MTV székház megcélzása.
Az X generáció azóta sem tud szabadulni attól a fixa ideájától, hogy minden a közszolgálati csatornák műsorán múlik. Pedig nem.
Igazából akkor sem volt így, amikor csak egyetlen tévé létezett. 1990-ben az MDF úgy nyert választást, hogy a média szinte kizárólag az egykori állampárti káderek kezében volt, akik leginkább az SZDSZ-t támogatták; hiába. Antall József hosszú küzdelem és parlamenti határozatok nyomán 1993-ra jutott el odáig, hogy végre kinevezhetett egy kormányához lojálisabb vezetőt – mégis veszítettek 1994-ben. És hiába ömlött a balliberális propaganda a Horn-érában, mégis Orbánék győztek ’98-ban.
Medgyessyék legalább nem kerteltek 2002-ben, amikor újra elfoglalták a tömegtájékoztatás sáncait. A D-209-es közölte: akinek tévé kell, az vegyen magának.
A Fidesz megfogadta ezt a remek ötletet, és éppen 2006-ban, a Hír TV közvetítéseivel is szökkent szárba a polgári-nemzeti tábor szinte megbonthatatlan egysége, ami azóta valamennyi parlamenti választáson kétharmadot szerzett.
A kereskedelmi televíziózás megjelenésével, de még inkább az internet elterjedésével ez mind szimbolikusabbá vált, és Varju László földön hempergése és Kunhalmi Ágnes ajtókkal vívott szélmalomharca már csak egy komikus epizód lett a tévéért folytatott évtizedes háborúban.
Az ellenzék persze folyamatosan azt mantrázza, hogy a királyi tévé fontos feladata a bírálat, a kormány számonkérése, de láttuk, hogy amint hatalomra kerülnek, azonnal elvetik ezt az elvet, és kiderül, hogy – amiképpen a humor nem ellenzéki műfaj, ha baloldali a kabinet – balliberális parlamenti többség esetén már nem így van.
Ezt is ajánljuk a témában
Tuskék legitimációval nem rendelkező „erős embereket” küldtek a TVP székházába – írja wPolityce.
Lengyelországban most Tuskék játsszák el a jól ismert forgatókönyvet.
A köztévé függetlenségét, ellenzéki attitűdjét, kormányt ellenőrző szerepét csak addig tekintik szentnek, amíg ők vannak ellenzékben.
Pedig ha komolyan vennék, most örülniük kellene, hogy – amennyiben a keresztény-nemzeti PiS lenyúlta a köztévét – így konzerválhatják az ideális állapotot a végre ellenzékivé váló csatornával.
De nem.
Bartlomiej Sienkiewicz, a Quo vadis Nobel-díjas írójának dédunokája parancsba kapta, hogy mire a főnök Brüsszelből hazatér, szállítsa neki az előző időszak tévéseinek a fejét.
Ez csak némi késlekedéssel történt meg, de végül is érvényt szereztek a szejm határozatának, amelyet egyébként az alkotmánybíróság figyelmeztetése ellenére szavaztak meg.
Ezt is ajánljuk a témában
Tusk emberei szinte mindenkin keresztülgázolva foglalták el az állami televízió elnökének szobáját.
Minthogy azonban a nyugati demokratákat nem az igazságosság, a kiegyensúlyozottság, a testvériség vagy pláne a népuralom sérthetetlensége érdekli, hanem kizárólag a velük egyivásúak hatalmi helyzete,
ezért senkit nem zavar, hogy puccsal leváltják a tévé vezetését, negligálják az alkotmánybíróságot, és nem tökölvén éveket, mint szegény Antall
(vagy például az Alföldi Róbert azonnali leváltása helyett a mandátuma kitöltéséig várakozó, és Vidnyánszkyt csak ezután kinevező Orbánék), hanem pár nap alatt már léptek is.
Most akkor feltehetjük a tíz zlotys kérdést:
melyik oldal törekszik kizárólagosságra, ideológiai ellenfeleit sehol sem megtűrve, velük nem közösségben élni, hanem eltiporni őket?
(Ld. még Gyurcsány fenyegetését a földönfutásról.)
Hogyan lett az eredetileg kereszténydemokrata, de toleráns EU-ból egy intoleráns, balliberális szekta?
És hogyan exportálják ezeket az eszméket és gyakorlatot hozzánk, Közép-Európába, még az ezeréves lengyel-magyar barátságba is belerondítva?
Végül is nem tudom, kinek drukkoljak, hiszen, ha minden igaz, az elmúlt években a közszolgálat a PiS szócsöve volt, mégis Tuskék győztek. Reméljük, ha most a Nyugat-barát kabinet lenyúlja a csatornát, az hasonlóan fordított eredményt hoz a legközelebbi választáson.
Kapcsolódó vélemény
Ezt is ajánljuk a témában
Mint mondta, a jogállamisággal kapcsolatos aggályok túl sokáig akadályozták azt, hogy az EU hozzájáruljon Lengyelország gazdaságának modernizálásához.
(Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Matthys)