Putyin beszéde alapján kiszámolták, mekkora valójában az oroszok vesztesége
Az orosz elnök óvatlan megjegyzése adott lehetőséget a kalkulusra.
Ráadásul az ezredes szerint a nyugatiak az eddig vállalt lőszer-és fegyverszállítmányoknak is csak egy részét teljesítették.
Resperger István ezredes volt a Spirit FM műsorának vendége, ahol az orosz-ukrán háborúról, valamint a gázai konfliktus legfrissebb eseményeiről is kérdezték.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója elmondta: ahhoz, hogy Ukrajna idáig kitartson a háborúban, kellett a teljes amerikai támogatás mind katonai, mind pedig gazdasági és hírszerzési területen. Világossá tette, hogy élet-halál kérdése, hogy a Nyugat további támogatásokat tud-e adni, ugyanis úgy látszik, hogy
Nagy-Britannia és az európai hatalmak nem tudnak további segélyeket adni.
Resperger kiemelte: az sem segíti az ukránok helyzetét, hogy a korábban beharangozott ellentámadást Ukrajna nem tudta az ígéretekhez híven végrehajtani.
Elmondta, hogy a Nyugat által vállalt lőszer- és fegyverszállítmányok jól hangzanak, azonban ezeknek csak a töredékét teljesítették, miközben Oroszország támogatói gyorsabban nyújtanak segítő kezet az orosz haderőnek. Meglátása szerint, ha
a támogatások elapadnak, akkor Ukrajna el fogja veszíteni a háborút.
Resperger szerint a háború költsége a felek részéről összesen naponta nagyjából 300 millió dollárt tesz ki, tehát horribilis pénzekről van szó. A háború lehetséges kimenetelére rátérve felhívta a figyelmet arra, hogy míg Ukrajnának 300 ezer tartalékosa van, addig Oroszországnak nagyjából 1,5 millió. A pénzügyek tekintetében elmondta, hogy Európa kimerült, és saját védelmére összpontosít, valamint felhívta a figyelmet arra is, hogy van egy politikai-katonai ellentét az ukrán eliten belül.
Az ezredes leszögezte: Magyarországnak nemzeti érdeke, hogy a magyar kisebbség megmaradjon Kárpátalján, ezért
Ukrajnának még nagyon sok mindenben kell ezen a téren előrelépést elérnie ahhoz, hogy európai mércével is szalonképes legyen.
Ukrajna újjáépítésével kapcsolatban Resperger elmondta: nagyjából 400 milliárd dollárba kerül majd, és ebből nagyon nagy szeletet tesz ki az aknamentesítés. Kiemelte, hogy főként a nyugati országok fognak ebben részt venni, de felhívta a figyelmet arra, hogy Törökország is bejelentkezett.
Az izraeli háborúra rátérve elmondta, hogy Izrael mennyiségi és minőségi fölényben van, mindkét téren hatalmas erőkülönbség van a felek között. Hozzátette viszont, hogy van egy hatalmas nyomás Izraelen a sok civil áldozat miatt, a zsidó állam ezért is szeretné minél előbb befejezni a háborút.
A civilek kimentésére rátérve elmondta, hogy a lakosság többsége Gáza déli részére szorult. Kiemelte, hogy Izrael mindig előre meghirdeti, hogy hol fog műveletet indítani, hogy legyen lehetősége a civileknek elhagyni a helyszínt. Felhívta a figyelmet arra, hogy az IDF-nek nagyon nehéz dolga van, ugyanis átláthatatlan alagútrendszerben bujkálnak a Hamasz terroristái. Megtudhattuk az ezredestől, hogy az alagútrendszerek fölszámolása tekintetében különböző módszerekkel próbálkozik Izrael, ilyen például az alagutak tengervízzel történő elárasztása. Resperger hozzátette:
ezen a téren az USA is aggodalmainak adott hangot, ugyanis egy ilyen drasztikus lépéshez nagyon pontos információk kellenek például arról, hogy az elárasztani kívánt részeken nincsenek-e túszok.
Ezt is ajánljuk a témában
Az orosz elnök óvatlan megjegyzése adott lehetőséget a kalkulusra.
A videó az alábbiakban tekinthető meg:
***
Nyitókép: Elesett bajtársukat, Andrij Tracsukot siratják ukrán katonák a kijevi Függetlenség terén tartott gyászszertartáson 2023. december 15-én. A 2014-es Majdan-tüntetéseken részt vevő veterán december 9-én esett el az orosz erőkkel vívott harcban a dél-ukrajnai Herszon közelében.
MTI/AP/Jevhen Maloletka
Ezt is ajánljuk a témában
Kik vagyunk mi, hogy meggátoljuk a szövetségeseket a kútba ugrásban? Mert nem Európát gyengítő putyinista ellenségek vagyunk, hanem Európáért haragvó szövetségesek. Kohán Mátyás írása.
Ezt is ajánljuk a témában
A hozzászólók többsége szinte könyörög a magyar miniszterelnökhöz kitartásért, kicsike „gall faluként” minősítve Magyarországot. De azért vannak kőkemény kritikusok is. Francesca Rivafinoli írása.