A napokban elhunyt Wolfgang Schäuble előszava Kónya Imre korábbi, Magyarország hazatér" című könyvéhez
,,Tudtuk, hogy mit kellene tenni,
és tettük azt, amit meg lehetett”
Antall József
A múlt „rendkívül kemény és kitartó, működik bennünk, még akkor is, ha meg akarunk szabadulni tőle” – mondta Konrád György Károly-díjas író. Mégis: A kelet-nyugati konfrontáció emléke, amelynek váratlanul szerencsés kimenetele volt az 1989-es békés rendszerváltozás a Balkántól a balti államokig, fokozatosan elhalványul. Keleten és nyugaton egyaránt. Egyesek még arra is panaszkodnak, hogy ezt az időszakot kiszorították a kollektív tudatból: „Az új keleti demokráciák polgárai a teljes emlékezetvesztést választották” – írta Nádas Péter „Emlékiratok könyve” című művében.
Az író a nyugatnak részleges emlékezetvesztéséről is szót ejt, amely abban nyilvánul meg, hogy kevés érdeklődést mutat az egykori keleti blokk népeinek története és valósága iránt, és ezáltal könnyen ragaszkodik a régi gondolkodásmódhoz. Ez helytelen, hiszen semmi sem előzmény nélküli. A jelenre jellemző gondolkodást és cselekvést mindig a múlt tapasztalatai magyarázzák meg. Ez összefüggésben van a számos félreértéssel és konfliktussal, amelyek az Európai Unióban tapasztalhatóak. Mindez annak a következménye, hogy
mi – keleten és nyugaton is – túl keveset tudunk a történelemről, kulturális hatásokról és hagyományokról.
Ezért nagy örömmel tölt el, hogy Kónya Imre most az 1988 és 1994 közötti magyar rendszerváltozás idejéről szóló emlékiratait elérhetővé teszi a német nyilvánosság számára is.
A könyv személyes és igen részletes tanúságtétel a kortárs történelemről, amely azt is megmutatja, hogy mennyire fontos volt ebben az eseménydús időben az érintett szereplők történelmi tudatossága és családi indíttatása. A kötet egyértelművé teszi, hogy az 1980-as évek végén és az 1990-es évek elején milyen bonyolult és összetett volt a bel- és külpolitikai helyzet Magyarországon.
Kónya Imre számára a ,,Magyarország hazatér” jelentése, a nemzeti függetlenségbe való hazatérés, Moszkvától való idegen irányítás nélküli, szovjet csapatok nélküli hazatérés. A magyar társadalom számára ennek a hazatérésnek elsősorban belpolitikai következményei voltak. Magyarország pedig, mint szuverén állam szintén hazatért, visszatért a szabad népek Európájába.