Ha békét akarsz, Európa, készülj a háborúra

2023. december 13. 22:03

Az ókori bölcsesség talán sosem volt aktuálisabb, mint a szemünk előtt zajló világrendszerváltás kellős közepén.

2023. december 13. 22:03
Somkuti Bálint
Somkuti Bálint

Sokasodnak az arra utaló jelek, hogy belátható távolságba került az orosz–ukrán háború vége. Alapvetés, hogy a második világháború óta az Egyesült Államok garantálja Európa biztonságát, kevés figyelem jut azonban arra, hogy az USA saját problémái is sokasodnak. Nem véletlen, hogy Japán 1945 utáni történelme során először azzal az eshetőséggel is számol biztonsági stratégiájában, hogy egyedül kell megvédenie magát és érdekeit. Ez a felismerés szemlátomást még mindig nem érett meg a brüsszeli vezetésben.

A változó nemzetközi rend fokozódó káoszában a világ számtalan hangos és egyértelmű jellel adja az öreg kontinens tudomására, mit gondol róla. A német államelnököt megvárakoztatták Katarban, Ursula von der Leyent „kisszékre” ültették Török­országban, Kínában alig vettek tudomást a jelenlétéről. Ezeket egyrészt az okozza, hogy az „emberijogista vallás hittételeit” folyamatosan a tárgyalópartnerek fejére olvassák, másrészt az, hogy az EU-nak gazdasági súlyához képest aránytalanul kicsi a katonai ereje. Sem Viktória brit királynőt, sem II. Vilmos német császárt nem merte volna így megalázni egyik felkeresett ország sem, ugyanis az inzultusra a Royal Navy vagy a Hochseeflotte adott volna szó szerint csattanós választ.

Ez a tartalom csak előfizetők részére elérhető.
Már előfizetőnk?
Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sozlib_abschaum
2023. december 13. 22:16
Egy biztos, Magyarország csak saját magában bízhat!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!