Anglia bemutatja, hogyan néz ki egy rendes rendőrállam
Bámulatos, hol tart már a jogállam a fejlett nyugaton.
A bűnügy körülményei rendkívüli hasonlóságot mutatnak George Floyd hetekkel későbbi, súlyos zavargásokat kiváltó halálával.
Felmentették csütörtökön az emberölés vádja alól azt a Washington állambeli Tacoma városban szolgáló három amerikai rendőrt, akiket egy 33 éves fegyvertelen afroamerikai férfi, Manuel Ellis 2020-as meggyilkolásával vádoltak. A bűnügy körülményei rendkívüli hasonlóságot mutatnak George Floyd hetekkel későbbi, súlyos zavargásokat kiváltó halálával.
A 12 tagú esküdtszék háromnapi tanácskozás után döntött Christopher Burbank és Matthew Collins rendőrök gyilkosság és gondatlanságból elkövetett emberölés, valamint harmadik társuk, Timothy Rankine gondatlanságból elkövetett emberölés vádja alóli felmentése mellett a több mint két hónapja húzódó tárgyalássorozat végén.
Az ítélet nagy felháborodást váltott ki az áldozat családja és támogatói körében.
A tanúvallomások és a tárgyaláson bemutatott videofelvételek tanúsága szerint Ellis halálát a rendőrök okozhatták. A védőügyvédek elmondása alapján a rendőrök azért állították meg Ellist, mert látták, hogy egy kereszteződésben beforduló autóhoz közeledik. Ezzel szemben egy szemtanú szerint Ellis a sarkon állt, amikor a rendőrök az autójukhoz hívták. A rendőrök állítása szerint Ellis a rendőrautó ajtaját kezdte rugdosni, ezért volt szükség határozott rendőri intézkedésre.
A videofelvételen az látszik, ahogy
Collins a nyakánál fogva lefogja Ellist, amíg társa sokkolóval mellkason lövi a földön fekvő férfit, aki többször is hallhatóan lélegzetvételért könyörög, amit a rendőrök figyelmen kívül hagytak.
Ellist a helyszínen halottnak nyilvánították, szakértői vélemény alapján halálát fulladás okozta, noha szervezetében metamfetamint találtak, amely a védelem szerint közvetlen szerepet játszott a férfi halálában.
Ez volt az első olyan bírósági tárgyalás Washington állam történetében, amelyet a rendőrség felelősségre vonhatóságáról szóló új rendelkezés alapján indítottak. Az erről szóló kezdeményezést 2018-ban népszavazás formájában fogadták el.
(MTI)
Nyitókép: Jason Redmond / AFP