Közvélemény-kutatás: a magyarok többsége Trump győzelmében bízik
A felmérés szerint a magyarok többsége nem a Biden-adminisztráció folytatását reméli.
A brit lap kutatások alapján úgy számol: Donald Trump „ijesztően megválaszthatónak” tűnik.
Súlyosan alábecsülték Donald Trumpot – írja a The Economist. A portál szerint hiába emeltek vádat a volt republikánus amerikai elnök ellen, és hiába van jelenleg is négy büntető eljárás folyamatban ellene, amelyben összesen 91 bűncselekménnyel vádolják, és hiába támadják republikánus ellenfelei, Trumpnak mindezek ellenére jelentős esélye van arra, hogy legyőzze Joe Biden jelenlegi elnököt.
Annyira így van, hogy már a Biden támogatók között is egyre nagyobb kétely a regnáló elnökkel kapcsolatban. Miután a hétvégén a New York Times közölte azt a közvélemény-kutatást, amely szerint hat ingadozó államban Trump legyőzné Bident,
az eredmény hidegzuhanyként érte az demokratákat,
akik biztosak voltak abban, hogy Trump esélytelen.
Arizonában, Georgiában, Michiganben, Nevadában és Pennsylvaniában Trump legalább négy százalékpontos előnnyel vezet a regisztrált szavazók körében. A hat billegő állam közül egyedül Wisconsinban vezet Biden, igaz ott is mindössze két százalékponttal.
A spanyol ajkúak 42 százaléka, a feketék 22 százaléka nyilatkozott úgy, hogy Trumpot támogatja.
Az Economist szerint ez katasztrófa a Demokrata Párt számára,
amely már hosszú évtizedek óta folyamatosan élvezi a társadalmi kisebbségek támogatását.
Az amerikaiak 59 százaléka szerint Trump jobb gazdaságpolitikát folytatna, 53 százalékuk szerint jobban kezelné az illegális migrációt, és 50 százalékuk szerint az izraeli-palesztin konfliktust is meg tudná oldani.
Ezzel szemben 10-ből 7 amerikai szerint Biden túl öreg ahhoz, hogy elnök legyen – még a demokrata szavazók többsége is így gondolja.
Ezt is ajánljuk a témában
A felmérés szerint a magyarok többsége nem a Biden-adminisztráció folytatását reméli.
Az Economist szerint a demokraták először a kutatási eredmények megkérdőjelezésével igyekeznek megvigasztalni magukat, hiszen egyre nehezebb pontos közvélemény-kutatásokat készíteni, mivel egyre kevesebben vesznek részt bennük. Különösen igaz ez a társadalmi kisebbségek, a spanyol ajkúak és a feketék esetében. Ugyanakkor más kutatások is azt támasztják alá, hogy a fenti eredmények nem állnak távol a valóságtól.
További érv lehet a Bident támogatók megnyugtatására, hogy a közvélemény-kutatások mindig csak egy pillanatképet adnak az adott helyzetről, amely azonban folyamatosan változik. Az Economist ezzel kapcsolatban felidézi, hogy Christopher Wlezien és Will Jennings politológusok számos ország több évtizedes választásait tanulmányozva megállapították, az egy évvel előre végzett közvélemény-kutatások szinte használhatatlanok a végső eredmény előrejelzésére.
John Sides, a Vanderbilt Egyetem politológusa pedig ki is jelentette a lapnak, hogy
nem hisz a mostani kutatások eredményeiben,
mivel azok „túl nagy” kilengést sugallnak.
Ezt is ajánljuk a témában
A jelenlegi elnök már csak Wisconsinban vezet.
Az Economist szerint a kifogások ellenére is
egyértelmű, hogy Biden kampánya nem ott tart, ahol kellene.
Úgy tűnik, az amerikaiak mélyen berögzült nézeteket alakítottak ki Bidenről és Trumpról is. Julie Rodriguez, Biden kampánymenedzsere szerint azonban jól felkészültek a kampányra, hiszen már 91 millió dollárt gyűjtöttek össze a kampány finanszírozására. A lap ugyanakkor megjegyzi: egyáltalán nem kézenfekvő, hogy a finanszírozási előny a döntő a republikánusokkal szemben.
Bidennek az is problémát jelent, hogy hiába igyekszik a Demokrata Párt a Bidenomicsot, vagyis a Biden által képviselt gazdaságpolitikát a kampány középpontjába emelni, az amerikaiak elégedetlenek vele. A YouGov által az Economist számára végzett felmérések azt mutatják: az amerikaiak 55 százaléka szerint a gazdaság egyre rosszabb helyzetben van. Trump pedig azzal kezdett kampányolni, hogy szerinte
a Bidenomics teljes kudarcot vallott.
Többek között mert az infláció hatására a reálbérek körülbelül 1,4 százalékkal csökkentek, mióta Biden 2021 januárjában hivatalba lépett.
A másik nehézség, amivel szembe kell néznie Bidennek, a kora: az elnök hamarosan betölti a 81. életévét, érthető módon fáradtan néz ki, és időnként össze-vissza beszél. Az idő előrehaladtával ez csak romlani fog. Az Economist szerint ez még nem jelenti azt, hogy Biden rossz elnök lenne, sőt a lap szerint „a Hamász elleni izraeli háborúhoz való hozzáállása újabb bizonyíték arra, hogy a világ mennyire jól jár, ha a Fehér Házban egy hozzáértő, tapasztalt csapat ül. Ugyanakkor a választások idején ez nem lesz elég” – írta az Economist.
Úgy tűnik, hogy
mindezek ellenére Bidennek nincs szándékában visszalépni.
A lap szerint ha meg akarja nyerni a választást, akkor a munkásosztály felé kell nyitnia, lelkesítenie kell a fiatalokat és progresszíveket, akiket Izrael-politikája irritál. Az Economist szerint Biden leginkább abban bízhat, hogy Trump személyisége sokakat elriaszt majd attól, hogy rá szavazzanak.
Ezt is ajánljuk a témában
A volt elnök szerint nem véletlenül nem beszélnek az ukrajnai háborúról az amerikai médiában.
Nyitókép: Paul Hennessy / ANADOLU / Anadolu via AFP