Zelenszkij kiadta az ukázt: „minden nap legalább 500 métert kell haladnunk, és győzni fogunk”
Az ukrán elnök szerint ez fogja igazán motiválja az egész világot, hogy segítsen a hazájának.
A biztonságpolitikai szakértő szerint ezt az oroszok „rendkívül ügyesen” ki is használják.
Interjút adott a Magyar Hírlapnak Nógrádi György. A biztonságpolitikai szakértő többek között arról beszélt, hogy szerinte Ukrajna kiépítette a három lépcsős védelmét, ezért védekezni sokkal sikeresebben tudna, mint támadni.
Nógrádi reagált arra a történésre is, hogy Bahmut után ismét egymásnak feszült az ukrán elnök és a vezérkari főnök. A szakértő elmondta,hogy „az alaphelyzet az, hogy a vilniusi csúcs előtt mindenki egy nagyobb ukrán győzelmet várt, ami megerősítette volna a NATO-tagok elkötelezettségét.
De a győzelem nem következett be.
Zelenszkij tudja, hogy ez mivel járhat, ezért fel akar mutatni valami eredményt, bármi áron. Így néhány nappal ezelőtt bejelentette, hogy az ukrán csapatoknak mostantól napi 500-1000 métert kell előre menniük, ez parancs. Ám azóta egy lépés nem mentett előre”.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ukrán elnök szerint ez fogja igazán motiválja az egész világot, hogy segítsen a hazájának.
Hozzátette, hogy a vezérkari főnök erre kijelentette, hogy
a támadáshoz háromszoros túlerő kell, és ez nincs meg”.
Elképesztő mennyiségű ukrán menekült külföldre, és aki teheti, most is megoldja, hogy ne vigyék el, mert nem akar katona lenni. (...)
Majd felhívta arra a figyelmet, hogy „Ukrajna kiépítette a három lépcsős védelmét, ezért védekezni sokkal sikeresebben tudna, mint támadni. Ez katonailag logikus; politikailag Zelenszkij számára elfogadhatatlan”.
Ezután felidézték, hogy Aljakszandr Lukasenka, a belarusz elnök, a hétvégén azt mondta, hogy patthelyzet alakult ki Ukrajnában, ezt be kell látnia mindenkinek, és el kell kezdeni a tűzszüneti tárgyalásokat. Ennek kapcsán Nógrádi György megjegyezte, „Belarusznak önálló politikája nincsen.
Lukasenka az orosz érdekeknek megfelelő üzeneteket súgja, közvetíti és terjeszti.
Mivel a figyelem az orosz-ukrán háborúról a Gáza-övezeti harcokra terelődött, Moszkva mozgástere megnőtt. Az oroszok ezt rendkívül ügyesen kihasználják. Ezért került napirendre a fegyverszünet, ami nyilvánvalóan azt jelentené, hogy a megszállt területeket az oroszok megtartják. Az időzítés is jó” – jegyezte meg a szakértő.
***
Nyitókép: DIEGO HERRERA CARCEDO / ANADOLU / ANADOLU VIA AFP