A területi viták meggondolatlan bolygatása súlyos politikai és jogi következményekkel járhat – a kérdés az államok szuverenitását, területi integritását érinti, a nemzetközi jog és a nemzetközi biztonság, illetve a jogrend, a stabilitás felrúgásával is fenyeget.
Mégis, ezek eleven ügyek, amelyek
évtizedeken, évszázadokon átívelően államközi kapcsolatok mérgezői,
megnehezítői lehetnek, rosszul rendezett voltuk millió életét károsíthatta meg, milliók igazságérzetét sérthette meg.
A jelenleg zajló orosz-ukrán háború által érintett ukrajnai területi konfliktust, illetve a Magyarország területvesztését eredményező trianoni diktátumokat (közismertsége miatt) az alábbi felsorolás nem tartalmazza.
Görög-török ütközések Cipruson
Ciprus Görögországgal való egyesítésére 1974-ben a ciprióták sikertelen kísérletet tettek, Törökország ezt katonai eszközökkel akadályozta meg, a török befolyás alatt lévő szigetrészen 1983-ban egyoldalúan kikiáltották az Észak-Ciprusi Török Köztársaságot – az entitást csak Törökország ismeri el, a nemzetközi közösség a 2004-ben EU-taggá vált Ciprus részének tartja.
Az ENSZ és a ciprusi kormány terve az, hogy
egy föderális állam keretében egyesítenék a két különböző etnikai összetételű köztársaságot,
a török ciprióták azonban a nemzetközi elszigeteltség ellenére is kitartanak a két-állami megoldás mellett.
Az Imia (görögül) vagy Kardak (törökül) néven emlegetett lakatlan szigetek az Égei-tengeren a keleti görög szigetek és a török partvidék között fekszenek. Több 20. századi szerződés görög fennhatóságúnak ismerte el, de az 1990-es években több összetűzés történt a két állam parti őrsége között, a török állam a felségvizek meghatározásánál használta új módszerek alapján megkérdőjelezi a görög fennhatóságok.
Francia-olasz vita: kié a Mont Blanc?
A Mont Blanc hegycsúcsának ellenőrzése fölött a két állam vitában áll: a franciák szerint az francia terület, az olaszok szerint közös ellenőrzésű terület.
Brit-spanyol harc Európa kapujáért
Gibraltár az Egyesült Királyság 6 négyzetkilométernyi tengerentúli területe. A britek 1704-ben a spanyol örökösödési háború idején szerezték meg, a spanyol királyság az Utrechti megállapodásban lemondott a területről.
A gibraltáriak elutasítják a spanyol újraegyesítési igényeket, mégpedig az ENSZ Alapokmányában leírt önrendelkezési jogra hivatkozva
– ennek az érvnek egy 1967-ben, majd egy 2002-ben rendezett népszavazás is érvényt szerzett: a túlnyomó többség elutasította a spanyol szuverenitást. A konkrét határvonalakról azonban máig vita van.