Miközben támogató a szabadságot kiteljesítő szabályozásként ünneplik a tervezetet, a Spiked portálon Norman Lewis, a Futures Diagnosis igazgatója és az MCC Brüsszel vendégprofesszora „orwellinek” nevezte azt. Szerinte a tervezet csak a felszínen van a médiaszabadságért,
valójában az Magyarország és Lengyelország elleni keresztesháború része.
Mint megjegyzi, Jourová úgy emeli ki e két országot, hogy a médiajelentések szerint egy EU-s ország sem mentes a médiakoncentrációtól és más problémáktól. Sőt: több országban ért fizikai bántalmazás újságírókat, így Belgiumban, Franciaországban, Horvátországban, Németországban, Hollandiában és Írországban is. A listáról feltűnően hiányzik Magyarország és Lengyelország.
Lewis úgy fogalmaz: a szabályozási tervnek nem sok köze van a médiapluralizmushoz, viszont sok köze van a média politikai irányultságához. „Más szavakkal, a lengyel és magyar média inkább nemzeti, konzervatív és woke-ellenes. Ezen nézetek tiltás alá esnek az EU-ban.”
Azok, akik médiakoncetrációt vélnek felfedezni Magyarországon, valószínűleg nem ismerik a Nézőpont Intézet azon médiajelentését, amely szerint politikai állásponttól függetlenül a legtöbb magyar médiacég nyereséges, a magyar médiapiac kiegyensúlyozott, és egyáltalán nem dominálják a jobboldali médiumok. A dkt.hu-n naponta lejön az előző nap olvasottsági listája, ami az online portálokat illeti, és
a legolvasottabb tízben mindig szerepel számos baloldali portál, gyakran vezető helyeken.
A médiaszabályozási tervezettel sok tagállamnak volt problémája, de kevesen vették észre, hogy alapvetően már az elképzelés is alapszerződés-ellenes. Mivel eddig nem sikerült megakadályozni a megszületését, ezért kicsi az esélye, hogy a magyar és lengyel küldöttek meg tudják akadályozni a Tanácsban a minősített többséggel való elfogadását.
Bocskor Andrea fideszes EP-képviselő az EU-s médiaszabályozási tervről
Az Európai Parlament mai plenáris ülésén a képviselők az ún. európai tömegtájékoztatás szabadságáról szóló rendeletről vitáztak és szavaztak. „Az Európai Parlamentben ma elfogadott rendeletjavaslat arra irányul, hogy Brüsszel kézivezérlésűvé tegye a tagállami tömegtájékoztatást is, megtörje a véleményszabadságot, biztosítsa, hogy kizárólag a Brüsszel által helyesnek tartott tartalmakat sugározzák. Ez teljesen abszurd! Mi kiállunk a véleményszabadság és média szabadsága és pluralitása mellett. Nem engedünk a szuverenitásunkból!” – hangsúlyozta Bocskor Andrea a rendelettervezet kapcsán. A Fidesz EP-képviselője kiemelte: „Mi, magyarok már 1848-ban is tudtuk, mi a sajtószabadság. Hiszen már akkor is a magyar sajtó szabadságát és a cenzúra eltörlését kívánták a márciusi ifjak a 12 pontos követelésükben. Ma sincs ez másként, ha a médiaszabadságról vagy szabad véleménynyilvánításról beszélünk”. „A magyar társadalom egyértelműen békét, európai és keresztény értékeken, hagyományos családmodellen alapuló Magyarországot akar, és nem kér a központosított brüsszeli bürokrácia gyámságából. Abból, hogy civil álcába bújtatott politikai aktivistákat a jog fölé emeljenek és beavatkozzanak hazánk szuverenitásába, egy brüsszeli bürokratákból álló hatalmaskodó európai testület felügyelje a magyarországi médiapiacot, külső hatalmak és érdekcsoportok döntsék el helyettünk, hogy mit olvashatunk, mit nézhetünk, mert a ma szavazásra bocsátott dokumentum, pont ezt a célt szolgálja!” – tette hozzá a képviselő. Bocskor Andrea kiemelte: „Mi nem kérünk a külső beavatkozásból, a brüsszeli propagandából, hogy a háború jó dolog, hogy a migránsáradat fellendíti és szebbé teszi országunkat, hogy nincs is annál haladóbb, mint ha a gyermekeinket gender aktivisták érzékenyítik, hogy újságíróknak mutatkozó Soros aktivistákat emeljenek a törvények fölé. Mi végsőkig kiállunk az újságírók védelme és a szabad véleménynyilvánítás mellett!”