Oroszország támogatja Orbán Viktor tűzszüneti javaslatát
Volodimir Zelenszkij viszont mindent elutasított.
Szeptember 15-én jár le az ukrán gabona beáramlásának korlátozása. Ha meghosszabbítják, Ukrajna a WTO elé vinné az ügyet, ha viszont nem, az EU-n belül várható összeütközés.
Ukrajna azzal fenyegetőzik: a Kereskedelmi Világszervezethez fordul, ha Brüsszel ebben a hónapban nem oldja fel az ukrán mezőgazdasági termékekre vonatkozó korlátozásokat - írja a Politico.
Az ország gabonaexportja jelenleg ki van tiltva Lengyelország, Magyarország és három másik uniós ország piacáról. Az Európai Bizottság az év elején állapodott meg erről az országokkal, és a cél az volt, hogy
megvédjék a gazdákat a szomszédból érkező olcsóbb termékek beáramlásától.
A túlkínálatot Oroszország ukrajnai inváziója és az ország hagyományos fekete-tengeri exportútvonalainak blokádja váltotta ki, és ez éket vert Ukrajna és az EU keleti országai közé.
A szigorítást egyszer már meghosszabbították, és elvileg szeptember 15-én fog lejárni.
Egyes spekulációk szerint, ha Ursula von der Leyen hagyja: az intézkedések hatályukat vesszék akkor az érintett országok egyoldalú behozatali tilalmat vezethetnek be. Taras Kachka, ukrán kereskedelmi miniszterhelyettes a Politico-nak elmondta: ha újabb tiltások jönnek akkor a WTO elé viszik az ügyet. Kijev azt állítja: a korlátozások sértik az EU és Ukrajna között kötött 2014-es szabad-kereskedelmi megállapodást.
„Az Ukrajna és az EU közötti barátság és szolidaritás szellemében nem szándékozunk azonnali megtorlást” – magyarázta Kachka, de hozzátette: készek a WTO-hoz fordulni.
Oroszország inváziója felére vágta az ukrajnai gabonatermelést.
Janusz Wociechowskji, az EU mezőgazdasági biztosa csütörtökön egy eseményen nem tudta elmagyarázni az európai törvényhozóknak, hogy Brüsszel miként kezeli majd a szeptember 15. utáni helyzetet - írja a Politico.
A biztos elmondta, személyes véleménye szerint a tiltásokat legalább év végéig meg kellene hosszabbítani, mert ha nem: 5 államban komoly válság jöhet. A Bizottság áprilisi döntése a korlátozásról rosszallást váltott ki más uniós kormányok részéről.
Nyitókép: MTI/Kiss Gábor