Milyennek értékeli az Indián belüli hindu-muszlim viszonyokat? Jobb vagy rosszabb a helyzet, mint korábban?
Indiában a muszlimok és a hinduk nem két külön etnikumhoz tartoznak. Mindkét valláshoz tartozó emberek ugyanúgy indiaiak. Évszázadokkal ezelőtt a muszlim hódítók bejöttek és áttérítettek hindukat az iszlámra. Tehát Európával ellentétben Indiában a muszlimok nem bevándorlók. Nincs alapvető különbség egy muszlim és egy hindu között: ugyanúgy néznek ki, ugyanaz a nyelvük, ugyanazt az ételt eszik: az egyetlen különbség az, hogy más a vallásuk.
Sajnos bizonyos erők megpróbáltak visszaélni ezekkel a vallási különbségekkel, és igyekeztek éket verni a hinduk és a muszlimok közé. Ebben részleges sikert értek el, és létrehozták Pakisztánt, mint különálló muszlim országot. De így is rengeteg muszlim maradt az országban.
Ma Indiában 190 millió muszlim él, ami azt jelenti, hogy Indonézia után hazánknak van a legnagyobb muszlim lakossága a világon.
Indiában egymilliárd hindu él. A két valláshoz tartozó emberek ugyanazokban a városokban és utcákban élnek. Nem tagadom, hogy időnként vannak problémáink, de ezeket leginkább radikális iszlamista elemek okozzák, amelyek széthúzásokat igyekeznek szítani. De nagyrészt békében él ez a hatalmas 190 milliós közösség. Narendra Modi kormánya elkötelezte magát a „Sabka Sath, Sabka Vikas” elve mellett, ami azt jelent: „együtt, mindenki fejlődéséért”.
Nagyon sok szó esik mostanában egy új világrend kialakulásáról. Hogyan látja ebben India szerepét?
Amit ma sokan egy új felemelkedő világrendnek neveznek, az egy versengő világ, amelynek egyik oldalán az Egyesült Államok által vezetett nyugati erők állnak, a másik oldalon Kína által vezetett országok. Ez az összeütközés sokak szerint egy új világrend kialakulásához vezet. Mi ezt másképp látjuk.
India szerint vége a korszaknak, amikor nagyhatalmak vezették a világot.
Az elmúlt időben sok erős ország emelkedett fel, és egy multipoláris világrend van kialakulóban. Ezeknek az országoknak együtt kell dolgoznia, hogy egy békés világot építsenek. Erre kellene törekedni. Nem szeretnénk egy olyan világot, amelyben az Egyesült Államok és Kína próbálják kiterjeszteni a hatalmukat a világ többi része fölé.