Friss felmérés: a németeknek se tetszik, ahogy Berlin a bevándorlási válságot kezeli

2023. szeptember 29. 16:20

Kevesebb menekültet fogadnának be, meghatároznák a felső határt, és en bloc, 80 százalék ítéli rossznak vagy nagyon rossznak a helyzetet.

2023. szeptember 29. 16:20
SCHOLZ, Olaf

A németek többsége elégedetlen a kormány menekültügyi politikájával - mutatta ki egy pénteken ismertetett felmérés. Az ARD országos köztelevízió Deutschlandtrend nevű felméréssorozatának új adatai szerint a választók nagy többsége a menekültpolitika összes vizsgált dimenzióját tekintve elégedetlen a kormány teljesítményével.

Az elutasított menedékkérők hazajuttatásában elért eredményeket 80 százalék ítéli rossznak vagy nagyon rossznak. 

A menekültügyi rendszer révén Németországba érkezett emberek munkaerőpiaci és társadalmi beilleszkedését egyaránt 78 százalék tartja elégtelennek vagy nagyon elégtelennek. A menedékkérők tartományok közötti szétosztásával és elhelyezésével 73 százalék elégedetlen.

A menekültügyi politika körül érzékelt hiányosságokkal együtt a bevándorlás ügyének egészével kapcsolatos fenntartások is erősödnek. Ezt jelzi, hogy a választókorú népességre reprezentatív felmérésben a megkérdezettek 64 százaléka azt mondta, a bevándorlás inkább hátrányos Németországnak, mint előnyös. Legutóbb májusban vizsgálták ezt a kérdést, akkor 10 százalékponttal alacsonyabb, 54 százalékos volt a bevándorlást inkább hátrányosnak ítélők aránya. A bevándorlást Németországnak inkább hasznos folyamatnak tartók aránya 33 százalékról 27 százalékra csökkent.

Ugyancsak 64 százalék úgy véli, hogy az eddiginél kevesebb menekültet kellene befogadni. 

Ez 12 százalékpontos emelkedés májushoz képest. A németek 27 százaléka szerint ugyanannyi embernek kell menedéket nyújtani, mint eddig. Ez 6 százalékpontos csökkenés. Az eddiginél több menekült befogadását pártolók aránya csupán 5 százalék, 3 százalékponttal csökkent tavasz óta.

A menedékkérők beáramlásának korlátozásáról szóló kezdeményezések támogatottsága viszont igen magas. A határellenőrzés szigorítását 82 százalék támogatja, 77 százalék egyetért azzal, hogy menekültügyi migrációs megállapodásokat kell kötni afrikai országokkal, és 69 százalék támogatja azt a menedékjogi eljárások gyorsítását szolgáló javaslatot, hogy sorolják az úgynevezett biztonságos származási országok közé Algériát, Marokkót és Tunéziát. Csaknem négyötödös, 71 százalékos Markus Söder bajor miniszterelnök azon követelésének támogatottsága, hogy 

jelöljék ki az évente befogadható menedékkérők számának felső határát. 

Ez 8 százalékpontos emelkedés 2016 márciusához képest, amikor a politikus pártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) először megfogalmazta ezt a követelést.

A Deutschlandtrend szeptemberi felmérésében bő öt év után ismét megvizsgálták, hogy a németek szerint inkább nemzeti, vagy inkább közösségi, európai uniós szinten érdemes szabályozni a menekültügyi politikát. Csaknem kétharmaduk, 64 százalékuk szerint uniós szintű megoldásokat kell kidolgozni. Ez 11 százalékpontos csökkenés 2018 júniusához képest. A nemzeti szintű megoldásokat 31 százalék tartja hasznosabbnak, ami 9 százalékpontos növekedés.

A németek 70 százaléka szerint nem valószínű, hogy a közeljövőben sikerül EU-s szinten rendezni a menekültügy körüli kérdéseket. Ez az arány 11 százalékponttal nőtt 2018 júniusa óta. Ugyanakkor 13 százalékponttal, 23 százalékra süllyedt az uniós megoldások közeli elérésében bizakodók aránya - áll a felmérésről készített összeállításban.

(MTI)

Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

 

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
backsplash
2023. október 05. 00:49
Majd lecserélik őket.
balbako_
2023. szeptember 30. 05:56
Szavazzanak az AfD-re!
Palatin
2023. szeptember 29. 21:01
Scholz nemcsak tudott a vezetékek felrobbantásáról, hanem jóváhagyta. Scholz, - ez mutyizó, korrupt, gerinctelen sumák könyvelö -, egy elképesztöen sunyi fráter, ha valakiben semmi esetre nem szabad megbízni Európában, akkor az ö. Egyébként, ha Putyin "minden kétséget kizáróan" elkövetett valamit, akkor kezdj el abban erösen kételkedni. Az Északi Áramlat körüli amerikai machinációk sok mindenre megtanítottak bennünket. A Nyugatnak kevésbé lehet hinni mint az oroszoknak. Itt tartunk ma. Az Európai Unióból, a kollektív örület melegágya lett. Mindenki tudja, hogy kik robbantottak. Ha egy vizsgálat hirtelen elhal, akkor azért, mert az amcsik beszóltak. Ha ez csak egy filozófiai magyarázat is, már önmagában is megállna. De a dolog fel van derítve, minden világos, azok is tudják, akik tagadják. Az egész ügyben az a leghátborzongatóbb, hogy Scholz nemcsak hogy tudott róla, de beleegyezett. Mi van ma Európában? Ezen komolyan el kell gondolkodni. A németeket semmi nem zavarja
Nyugati_Adam
2023. szeptember 29. 17:24
Érdemes odafigyelni a népmozgásra is. 5 éve tart a németek évről évre növekvő számú megtelepülése Magyarországon. Ma már a Tiszán túli települések is cél területek. Az ezred forduló utáni időkben a nyugatról Magyarországra települő, nem magyar származású, vagy olyan felmenőkkel rendelkező betelepülőkön kívül, Hollandiából is nőtt a magyar állampolgárságot is fölvevő hollandiaiak száma A romló közbiztonság, a magas adók, a mindhárom szinten gyönge iskolák, az inflációnál gyorsabban növekvő közüzemi díjak sokakat késztet emberibb és európaibb, új lakhely választására. Tapasztalataim szerint jelentős motiváció az is, hogy a keresztény vallásosság közösségi formáját, hetente akár többször is gyakorolhatják.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!