Átnevezik Indiát, mostantól így kell majd hívni a világ legnépesebb országát!
Irodalmi személyiségről kaphatja új nevét a kontinensnyi ország.
A Modi-kormány a hatalomban töltött ideje alatt már több lépést is tett annak érdekében, hogy az országot eltávolítsa a „brit uralom maradványaitól”.
Politikai vitát kavartak az Indiát szanszkrit nevén emlegető vacsorameghívások – írja a CNN. A szokásos „India elnöke” helyett „Bharat elnöke” feliratú meghívókat küldtek a G20 küldötteinek egy vacsorára, amelyet Droupadi Murmu indiai elnök szombaton rendez a hivatalában. Az 1,4 milliárd lakosú ország (amelynek több mint 20 hivatalos nyelve van) megnevezésére az India és a Bharat is használatos. Az ország alkotmánya le is fekteti, hogy
„India, azaz Bharat az államok uniója”.
A Bharat és az India szavakat felcserélhetően használják – mindkettő szerepel például az indiai útlevelekben. A CNN szerint viszont előbbi használata a meghívókon „figyelemre méltó változást jelent” a nemzetközi színtéren szokásos elnevezési konvenciókban.
Ezt is ajánljuk a témában
Irodalmi személyiségről kaphatja új nevét a kontinensnyi ország.
A lap szerint a G20-csúcstalálkozót Modi arra használja, hogy növelje Új-Delhi globális befolyását, miközben azt hangsúlyozza, hogy az országnak „fel kell szabadulnia a rabszolgaság gondolkodásmódja alól”. A CNN felidézi, hogy Nagy-Britannia mintegy 200 évig uralta Indiát, amíg 1947-ben el nem nyerte függetlenségét, és azok, akik a Bharat nevet részesítik előnyben, azt állítják, hogy az ország világszerte ismert neve (India) a gyarmati korszak maradványa.
„Az »India« szó megaláztatás, amelyet a britek adtak nekünk, míg a »Bharat« szó a kultúránk szimbóluma” – mondta Harnath Singh Yadav, a a hindu-nacionalista BJP politikusa az indiai médiának.
A Modi-kormány a hatalomban töltött ideje alatt már több lépést is tett annak érdekében, hogy az országot eltávolítsa a „brit uralom maradványaitól”, és megszabaduljon a „gyarmati terhektől”. Ezek az erőfeszítések magukban foglalták például a gyarmati múlthoz kapcsolódó utak és épületek átnevezését is.
2018-ban három, brit uralkodókról elnevezett indiai szigetet neveztek át az Andaman- és Nikobár-szigeteken, hogy eltöröljék „a rabszolgaság e jeleit”.
A „Bharat” szó használata a G20-ak meghívóin azonban meghökkentette az ellenzéki vezetőket. „Bár alkotmányos szempontból nincs kifogás az ellen, hogy Indiát »Bharat«-nak nevezzük, ami az ország két hivatalos nevének egyike, remélem, a kormány nem lesz olyan ostoba, hogy teljesen lemondjon az »India« névről, amelynek évszázadok alatt felbecsülhetetlen márkaértéke lett” – írta a közösségi oldalán Shashi Tharoor, a fő ellenzéki Kongresszus párt politikusa.
Júliusban 26 indiai ellenzéki párt vezetői szövetséget hoztak létre – INDIA (Indiai Nemzeti Fejlesztési Inkluzív Szövetség) néven –, hogy a következő parlamenti választásokon közösen induljanak Modival szemben. Az INDIA szövetség azt mondta, hogy célja az ország demokratikus intézményeinek megvédése.
Modi kormánya a jogvédő csoportok és az ellenzéki törvényhozók kritikáját váltotta ki hindu nacionalista politikája miatt, valamint amiatt, hogy a jogvédők szerint lebontja az indiai jogállamot.
Egyes ellenzéki politikusok szerint a Bharat kifejezés kormány általi használata valójában az INDIA szövetség megalakulására adott válasz.***
Nyitókép: Getty Images / Junior Gonzalez