Rendkívüli: Lengyelország leállítja a fegyverszállítást Ukrajnába a gabonaimport körüli vita miatt
Az ukrán gabona tilalmát eredetileg az év elején vezette be több európai uniós ország, hogy megvédje a helyi gazdálkodók megélhetését.
Boris Kálnoky szerint mindez érthető, hisz Kijev sokkban van a háborútól, de így is „hasznos tud lenni egy kis logika”.
„Sorbaálltam a berlini reptéren, amikor előttem hirtelen összeesett egy férfi. Ömlött a vér a szájából. Orvost! – kiabáltak a körülötte állók. Szerencsére pont volt is orvos a várakozók között. Odatérdelt a vérző férfihoz. »Ütőérrepedés«, mondta, és hogy gyorsan hívjanak mentőhelikoptert, különben meg fog halni a férfi. Ő már nem volt magánál, sokkos állapotba került, érezhette, hogy halálos veszélyben van, és ösztönből ütni-rúgni kezdett – talán attól tartott, hogy azok, akik segíteni próbálnak rajta, igazából támadják” – ezzel az analógiával kezdte Facebook-posztját Boris Kálnoky, amellyel a napokban kialakult lengyel-ukrán konfliktusra reagált.
Szerinte Ukrajna viselkedése a mostani háborúban néha emlékeztet a berlini emberre. Mint posztjában fogalmazott: „nem tudom, volt-e már a történelem során ország, amely Ukrajnánál több segítséget kapott volna védekezésre. (...)
Mégis úgy tesz sokszor, mintha cserben lenne hagyva, üt-rúg, az ukrán diplomácia sérteget mindenkit, aki nem ad meg mindent azonnal, amit ők kérnek.
Most a kijevi kormány azt jelentette ki: beperli Lengyelországot és Magyarországot, mert ezek az országok megvédik a mezőgazdaságukat az olcsó ukrán importtól. Lengyelországot! Azt az országot, amely többet tett Ukrajnáért, mint bárki más Európában! A racionális gondolkodás nem így néz ki.
Értem, sokk alatt áll az ukrán vezetés, fogytán vannak a katonák, nem tudni, mi lesz az ország sorsa. Mégiscsak, egy kis logika a háborúban is hasznos tud lenni. Ha már támadva vagy, ne támadd azt, aki segít neked”
– értékelt a szakértő.
A konfliktusban egyébként a legfrissebb hír, hogy csütörtökön Varsó bejelentette: leállítják a fegyverszállításokat Ukrajnába.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ukrán gabona tilalmát eredetileg az év elején vezette be több európai uniós ország, hogy megvédje a helyi gazdálkodók megélhetését.
Nyitókép: Genya Savilov / POOL / AFP