Nagyon kiakadt Ukrajna a FIFA-ra, bocsánatkérést követel
A Nemzetközi Labdarúgó szövetség olyan térképet használt, amelyen a Krím Oroszországhoz tartozik.
Szakmai szervezetek és a menekülteket befogadó települések már most döntenének az uniós védelmi státuszról.
Még érvényes az Európai Unió tagországaiban tartózkodó, több mint négymillió ukrán menekült számára biztosított úgynevezett védelmi státusz. Német szakértők, illetve tekintélyes menekültügyi szervezetek azonban már most sürgetik a jövő márciusban lejáró státusz meghosszabbítását, valamint az integrációs költségek nagy részének uniós, illetve szövetségi „átvállalását” – írta az Infostart.
Az Európai Unió statisztikai hivatala legutóbb júliusban tette közzé a menekültek státuszára vonatkozó jelentését, amely 2022. február 24-én Oroszország által indított háború kezdetétől 2023 május végéig
4 019 815 ukrán állampolgár kapott ideiglenes védelmet biztosító menedékes státuszt az Európai Unió valamelyik tagállamában
– tették hozzá.
A júliusi Eurostat-jelentés utalt arra is, hogy a legtöbb menekült számára Németország biztosított ilyen státuszt, szám szerint több mint egymillió-százezret. Németország után Lengyelország és Csehország következett.
Az úgynevezett védelmi státusz a menekülteknek biztosítja egyebek mellett, hogy
egészségügyi ellátásban részesülhetnek, munkát vállalhatnak, gyermekeik pedig iskolába járhatnak
– ismertették.
Az Infostart emlékeztetett, hogy az Európai Unió Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja nyomán aktiválta az úgynevezett ideiglenes védelmi státusz irányelveit. Ez előirányozza, hogy egy nagy menekülthullám esetén az érintettek számára gyorsan és bürokráciától mentesen tartózkodási jogot biztosítsanak. Mindezt eddig két alkalommal hosszabbították meg automatikusan hat-hat hónappal. Az utóbbi 2024. március 4-ig szól. Az újabb, immár harmadik hosszabbításról az uniós belügyminisztereknek az Európai Bizottság vonatkozó javaslata nyomán kell majd dönteniük.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek