Tízezrével záratja börtönbe a bűnözőket Salvador elnöke
Nayib Bukele, a közép-amerikai ország keresztény palesztin származású vezetője eddig Salvador felnőtt lakosságának 2 százalékát záratta börtönbe.
Politikus-gyilkosságok közepette választ vasárnap új elnököt a dél-amerikai, Kolumbia és Peru között fekvő ország.
Egy hónapon belül a harmadik politikust gyilkolják meg, így zajlik az elnökválasztási kampány Ecuadorban. Az elmúlt évtizedben drasztikusan megugrott az illegális drogkereskedelem, az erőszak és a bűnözés az országban,
amely korábban Latin-Amerika egy békés országának számított.
„Ecuador az új Kolumbia” – írják sok helyen, ami szinte szó szerint is értelmezhető, hiszen egyre nagyobb számban jelennek meg a kolumbiai és mexikói drogbárók. Mivel könnyű átjutni az országhatáron – amit nagyban megkönnyít a hatalmas partszakasz és az intenzív halászati tevékenység –, a drogkereskedelem is virágzik Ecuadorban. Ezzel egy időben pedig a bűnözés is évről évre drasztikusan emelkedik.
Az idei év első hat hónapjában az ecuadori rendőrség 3568 erőszakos halálesetet regisztrált,
ami jóval magasabb, mint a tavaly ilyenkori 2042-es szám. Ez utóbbi ráadásul már akkor is rekordnak számított.
A 2022-es év végére a nyilvántartásban 4600 személy szerepelt, aki abban az évben gyilkosság áldozata lett, ami a duplája az előző éves adatnak.
A választás közeledtével pedig egyre gyakoribbá váltak a politikusok elleni merényletek. Az első ilyen támadás július 23-án történt, amikor politikai kampánykörútja során lelőttek egy polgármestert, Agustín Intriagót, miközben egy helyi sportolóval beszélgetett. A férfit februárban választották meg Manta polgármesterének, és a helyiek szerint odaadóan, lelkiismeretesen végezte a munkáját.
A gyilkos egy fehér furgonból ugrott ki, többször rálőtt a politikusra, majd visszaszállt. A kamion sofőrjét sikerült megsebesíteni és később elkapni,
de a merénylő elmenekült.
Alig pár nappal később, augusztus 9-én egy elnökjelöltet, Fernando Villancenciót gyilkolták meg, szintén kampánykörútja során, ugyanúgy egy fehér furgonból. A támadás után sokan a rendőrséget hibáztatták, amiért a politikus gyakorlatilag mozgó céltábla volt a merénylőknek: nem viselt golyóálló mellényt, az őt kísérő rendőrök pedig fegyvertelenek voltak.
Villancencio esetében feltehetően az állhat a háttérben, hogy a politikus
nyíltan azzal kampányolt, hogy felszámolja a kábítószer-kereskedelmet és megállítja a bűnözést.
A korábban újságíróként nyíltan a korrupció ellen harcoló elnökjelölt több alkalommal is kijelentette: nem fél szembeszállni a drogbárókkal, akik ezt hadüzenetnek is vehették. A támadás után a rendőrség letartóztatott hat kolumbiai állampolgárságú férfit, akiknek feltehetően közük volt a lövöldözéshez.
És ha a két gyilkosság nem lett volna elég figyelmeztetés, augusztus 14-én hétfőn Pedro Brionest, az egyik legnagyobb kolumbiai párt, a Polgári Forradalom Párt képviselőjét is meggyilkolták.
Pár éve Ecuador még igazi paradicsomnak számított Latin-Amerikában, mára a kontinens egyik legveszélyesebb országa lett. Símon Pachano, a Latin-Amerikai Quitói Társadalomtudományi Egyetem politikai szakértője szerint az országban a legfőbb probléma a szervezett politikai bűnözés és a drogkartellek elszaporodása.
2016 óta hatszorosára nőtt a bűnözés,
s mára már itt az egyik legmagasabb a régióban. A bűnözéshullám börtönbelii mészárlásokkal kezdődött, majd utcai robbantásokkal, tömeges gyilkosságokkal folytatódott.
Ehhez jön még hozzá a politika vezetés gyengesége. Guillermo Lasso és elődje, Lenin Moreno 2017 óta liberális politikát folytat, az évek során folyamatosan csökkentették az állami beruházások számát. A szakértő szerint a februári választások óta a kormány gyakorlatilag minden hatalmát elveszítette. Több szakértő is egyetért abban, hogy a kormány alkalmatlansága miatt teljesen elvesztette az emberek bizalmát, akik már gyakorlatilag félelemben élnek.
Efrén Guerrero politikai szakértő szerint már a demokrácia is veszélyben van az országban, és az augusztusban demokratikusan megválasztott vezető egyáltalán nem biztos, hogy képes lesz megtartani a hatalmát.
„Nemcsak biztonsági, de egészségügyi és gazdasági válság is van”
– összegezte, majd hozzátette, mindez tömeges elvándorlást okozhat, mivel sokan nem látnak más esélyt a túlélésre, mint az ország elhagyását.
Ecuadort az a veszély fenyegeti, hogy ha nem történik változás, egy narco-állammá válhat. A hatóságok jelenleg tehetetlenek a mexikói, kolumbiai és balkáni drogkartelekkel szemben, amelyek folyamatosan áramlanak be az országba a halászaton és a tengeri kereskedelmen keresztül.
A sorozatos tragédiák ellenére vasárnap mégis megtartják az elnök- és képviselőválasztást. Azt, hogy a nyolc jelöltből ki kerül ki győztesen, nehéz megjósolni. Eddig az egyetlen nő, Luisa González tűnt a legesélyesebbnek, akit a felmérések szerint a szavazók 30 százaléka választana. González annak a Rafael Correának a pártjából van, aki 2006 és 2017 között vezette az országot. A balközép párt fő irányelvei a szocializmus és a környezetvédelem.
Az erőszak növekedésével viszont ezek az ideák kezdtek háttérbe szorulni, és
az emberek sokkal inkább azokhoz a jelöltekhez húznak, akik vállalják, hogy határozottan fellépnek az erőszak és a drogkereskedelem ellen.
Mint például a korábbi elnökhelyettes, Otto Sonnenholzner, vagy éppen az egykori katona, Jan Boric.
Akárki is nyeri a választást, valószínűleg nem fogja magát akkora győztesnek érezni. A hatalommal együtt ráhárul az ország összes gazdasági és társadalmi problémájának a kezelése, a szervezett bűnözés felszámolása. Mindezt ráadásul úgy, hogy az új elnöknek fel kell készülnie rá, hogy a terroristák mozgó célpontjává válik.
A szintén latin-amerikai és hagyományosan nehéz sorsú El Salvadorban egyébként a fiatal, palesztin keresztény származású elnök, Nayib Bukele a létező legkeményebb eszközökkel lép fel az erőszakos bűnözés ellen: a számok egyelőre őt igazolják.
Ezt is ajánljuk a témában
Nayib Bukele, a közép-amerikai ország keresztény palesztin származású vezetője eddig Salvador felnőtt lakosságának 2 százalékát záratta börtönbe.
Nyitókép: MARTIN BERNETTI / AFP