Szerinte a Nyugat megmarad az ígéretek szintjén, amivel Oroszország nem tud mit kezdeni.
Oroszország továbbra sem lát új garanciákat a fekete-tengeri gabonaegyezmény helyreállításához - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter török hivatali partnerével, Hakan Fidannal csütörtökön Moszkvában tartott megbeszélését követően.
A két külügyminiszter közös sajtótájékoztatón számolt be a tárgyalás eredményeiről, amelynek témája a fekete-tengeri gabonaegyezmény helyreállítása volt.
„A Nyugat zavarja az orosz gabona és műtrágyák fokozott exportját akadályozó problémák megoldását” – közölte Lavrov, majd hozzátette – „Az ENSZ-illetékesek nem tudnak mit tenni, (...), és egyelőre minden az ígéretek szintjén marad.”
Felidézte azt is, hogy a BRICS országcsoport (Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrika) minapi csúcstalálkozóján volt alkalma szót váltania António Guterres ENSZ-főtitkárral a gabonamegállapodással kapcsolatos új javaslatairól. Úgy látta, Guterres kezdeményezése továbbra sem tartalmazott garanciákat, csak ígéreteket, hogy „jobban és gyorsabban fognak igyekezni”.
„Csak megerősíthetem, hogy amennyiben nem pusztán ígéretek, hanem kézzelfogható eredményekkel járó garanciák lesznek, amelyek akár már holnap is életbe léphetnek, akkor már egyenesen holnaptól teljes körűen folytatódhat e csomag végrehajtása” – fűzte hozzá Lavrov.
Hozzátette, Oroszország garantálja, hogy teljes mértékben kompenzálni fogjuk az ukrán gabona azon részét, amely a fekete-tengeri kezdeményezés ideje alatt a rászoruló országokba ment, de hangsúlyozta, mindez az ukrán szállítmány csupán 3 százaléka volt.
Hozzátette, hogy a leginkább rászoruló hat afrikai államnak Oroszország egyenként 50 ezer tonna gabonát szállít térítésmentesen, és a szállítmányozási, valamint az egyéb járulékos költségeket is állja.
Kijelentette, a mostani találkozón tudtára adta Törökországnak, mit kell tennie a Nyugatnak a fekete-tengeri gabonaegyezmény helyreállításához.
(MTI)
Nyitókép: MTI/EPA/AFP pool/Kirill Kudrjavcev