Zelenszkij kormánya nem titkolózhat tovább: mindent elmondtak az ukrán atombombáról
Hamar reagálniuk kellett a The Times cikkére.
„A kölcsönös elrettentés egyensúlya idáig nemzedékeken át szavatolta a nyugalmat” – olvasható a lapban.
A nukleáris terror új korszakát éljük és
a helyzet lassan pont olyan ijesztő lesz, mint a hidegháború idején.
Erről ír véleménycikkében Max Hastings, a Daily Telegraph volt főszerkesztője a Bloomberg hasábjain. Hastings arra is felhívja az olvasók figyelmét, hogy Észak-Korea új hordozórakétákat próbál ki, míg Irán nagy erőkkel dolgozik az atombomba előállításán.
A brit lap egykori vezetője arra is kitér, hogy „Vlagyimir Putyin orosz elnök rendszeresen zengeti nukleáris szablyáit, legutóbb azzal kapcsolatban, hogy nemzetének számos rakétája közül néhányat átcsoportosított a szomszédos szövetséges Fehéroroszországba”.
Hastings azt is hangsúlyozza, hogy bár „csak kevéssé tűnik fel a világnak, hogy az érintett három ázsiai hatalom,
Kína, India és Pakisztán mekkora összegekből fejleszti nukleáris csapásmérő erejét.
Különösen Peking növeli vadul készleteit” – húzza alá.
Az egykori újságíró szerint „Ázsiában vélhetően nagyobb a végzetes viszály esélye, mint a Nyugaton. Fennáll a veszély, hogy egy abnormális figura, mint egy iráni ajatollah, Kim Dzsong Un vagy akár Trump, félredobja az atombomba atyjának, Oppenheimernek a véleményét, miszerint egy atomháborúnak nem lenne győztese” – emeli ki.
„Nincs nukleáris hatalom, amely lemondana a válaszcsapás képességéről, vagy amely nemzetközi ellenőrzés alá helyezné hadászati eszközeit. De a kölcsönös elrettentés egyensúlya idáig nemzedékeken át szavatolta a nyugalmat” – olvasható a kommentárban.
***
Kapcsolódó vélemény
Nyitófotó: korai atombomba-kísérlet (Wikipedia, Library of Congress)