Ez lehetséges? Egyetértett az Egyesült Államok és Oroszország
Az ENSZ BT öt állandó tagja ritka egyetértésben bírált egy izraeli döntést.
Megdöbbent ez a tisztességtelen és érzéketlen bánásmód – nyilatkozta Volker Türk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa.
Az ENSZ csütörtökön „megbízható forrásból” megerősítette, hogy legalább 87 emberi holttestre bukkantakal-Dzsunajna közelében. Az erőszakos cselekményért vélhetően a szudáni hadsereggel szemben álló Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) és szövetségesei felelősek.
„A lehető leghatározottabban elítélem a civilek meggyilkolását, továbbá megdöbbent az a tisztességtelen és érzéketlen bánásmód, amelyet a halottak, hozzátartozóik és közösségük felé tanúsítottak” - fejezte ki megdöbbenését Volker Türk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa, aki azonnali átfogó nyomozást rendelt el a történtek kivizsgálására. A mészárlás áldozataira június 20-át követően találtak rá, a meggyilkolt holttesteket al-Dzsunajna közelében egyméter mély tömegsírban földelték el – áll az ENSZ közleményében. Mint írják: az RSF és szövetségesei, miután őrizetbe vették és meggyilkolták Kamisz Abbakar helyi kormányzót, a civil lakosságot vették célba.
A véres összecsapásokban ellátás híján sokan belehaltak sérüléseikbe, a halottak között van hét nő és hét gyerek is
– teszik hozzá a közleményben.
A milícia tagad
Szudánban április 15-én törtek ki harcok a szudáni hadsereg és a vele szemben álló RSF és arab szövetségesei között. A főváros, Kartúm mellett a dárfúri térség vált a harcok epicentrumává. A felkelőket a 12 hete húzódó konfliktusban a többi között etnikai tisztogatásokkal is vádolják, a milícia azonban tagadja, hogy köze volna az ilyen történésekhez.
Az ENSZ Nemzetközi Migrációs Szervezetének (IOM) közlése alapján a harcok kezdete óta már a hárommilliót is meghaladta azok száma, akik a Szudánban kitört harcok miatt otthonuk elhagyására kényszerültek.
(MTI)
Nyitókép: MTI/EPA/Mohamed Abu Obaid